Nechcete uprchlíky? Potrestáme vás. Itálií se šíří nová lavina proti Evropě

Řím – Italové půjdou na začátku března k parlamentním volbám. Kandidující strany jim, jak to bývá zvykem, ve volební kampani slibují možné i nemožné. Server Politico.eu sestavil přehled jednotlivých programů. A některé sliby jsou velmi zajímavé.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Itálie, ilustrační foto

Dle průzkumů to vypadá, že volby budou těsné. O vítězství se utkají v současné době vládní Demokratická strana (PD) premiéra Mattea Renziho, středo-pravicová koalice Silvia Berlusconiho a populisté z Hnutí pěti hvězd. Zdá se, že ať zvítězí kdokoliv, nebude mít dost sil k vytvoření stabilní vlády. Jakými sliby si ale strany chtějí získat voliče?

Silvio Berlusconi by se rád vrátil do velké politiky. A cítí, že příležitost by mohl dostat již teď v březnu. Pro volby proto sestavil velmi líbivý program. Italům slibuje například snížení daňové zátěže a to v takové výši, že se ekonomové obávají masivních výpadků v příjmech státního rozpočtu.

Bývalý premiér ale nabízí i mnohem neotřelejší nápady – Italové by například mohli přivézt svého domácího mazlíčka k veterináři zdarma každý 15. den. Kde by chtěl Berlsuconiho blok získat peníze na realizaci slibů? Například legalizací a následným zdaněním prostituce. „Nechme znovu otevřít nevěstince a vybírejme v nich daně, jako to dělají v každé civilizované zemi.“ nechal se slyšet jeden z představitelů koalice.

Vládní PD chce omezit počet migrantů, kteří přicházejí do Itálie. Premiér Renzi by to chtěl osobně vyjednat se zeměmi, ze kterých uprchlíci přicházejí. Na druhou stranu by ale prosazoval větší přerozdělení uprchlíků v rámci EU.

Chce třeba, aby unie přestala posílat peníze z fondů do zemí jako Polsko nebo Maďarsko, protože tyto nechtějí přijmout z Itálie žádné uprchlíky. Berlusconiho aliance je oproti tomu pro návrat hraničních kontrol a ještě přísnější omezení počtu příchozích. Hnutí pěti hvězd pak prosazuje masivní nárůst počtu policistů.

Co se týká vztahu k EU, vládní PD by ráda prosadila existenci tzv. evropského ministra financí. To je chápáno jako další krok směrem k eurofederalismu. Berlusconiho blok je také spíš proevropský, zatímco Hnutí pěti hvězd je silně euroskeptické. Prosazuje tak například návrat před Maastrichtskou smlouvu. To by vývoj unie vrátilo někam na počátek 90. let. 

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hromadně plují do Španělska. Stráž vystopola 17 lodí, tři se…

27.05.2018 18:33 Barcelona - Španělské pobřežní hlídky zachytily o víkendu přes 500 přistěhovalců z více než deseti…

V Německu se krátce po sobě zřítila dvě malá letadla, piloti zahynuli

27.05.2018 18:28 Berlín - Při pádu dvou malých letadel ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko dnes zahynuli dva…

Němci jsou naštvaní: Jak jste to mohli dopustit? Tyto ženy mohly žít,…

27.05.2018 18:01 Aktualizováno Berlín - Téma kriminality migrantů je v evropských médiích hodně a často propíráno. Zvláště to…

"Vláda islámu v Německu je vládou zla." Berlín zachvátily protesty…

27.05.2018 17:48 Aktualizováno Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama