Vyhnanec Saakašvili je v Nizozemsku, chce cestovat po Evropě

Amsterdam - Michail Saakašvili, jehož ukrajinské úřady v pondělí vyhostily do Polska, je v Nizozemsku. Gruzínský exprezident, který na Ukrajině vedl demonstrace za svržení prezidenta Petra Porošenka, má za manželku nizozemskou občanku.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Gruzie

Informovala o tom dnes nizozemská tisková agentura ANP. Nizozemské ministerstvo zahraničí zatím tuto zprávu nepotvrdilo.

Podle ukrajinských médií chce gruzínský politik v Nizozemsku pobýt s manželkou Sandrou Roelofsovou a dvěma syny. Prohlásil, že pak se "bude pohybovat po Evropě a věnovat se politické činnosti". Kam má konkrétně namířeno, novinářům neřekl.

Saakašvili se na Ukrajině politicky angažoval od roku 2015 a od Porošenka dostal i ukrajinské občanství. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a gruzínský exprezident o ukrajinské občanství přišel. Gruzínské občanství mu gruzínské úřady odebraly už dříve. Ve své rodné zemi je Saakašvili obviněn a v jednom případě už i odsouzen za zneužívání pravomocí.

V pondělí byl z Ukrajiny vyhoštěn, neboť se do země podle ukrajinských úřadů dostal nezákonně. Saakašviliho loni v září silou přenesly přes polsko-ukrajinskou hranici stovky jeho příznivců. Politik tvrdí, že důvodem nynější deportace je jeho kritika Porošenka za tolerování korupce.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský vliv v Česku? Východní velmoc by mohla zmodernizovat Dukovany

25.02.2018 18:20 Aktualizováno Brusel - Vypadá to, že se Česká republika pustí do boje s Evropskou unií a sousedními zeměmi kvůli…

Berlusconi chce ve volbách dosáhnout na 40 procent hlasů

25.02.2018 16:26 Milán - Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o…

Merkelová a Macron tlačí na Putina, aby zastavil boje v Sýrii

25.02.2018 15:53 Berlín/Paříž/Moskva - Vedoucí představitelé Německa a Francie dnes vyzvali ruského prezidenta, aby…

Evropa nebere svou obranu vážně? Její výdaje na ni jsou nízké

25.02.2018 13:00 Spojené státy americké jsou jedny ze tří členů NATO splňující závazek vynaložení dvou procent HDP…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama