"Kauza Bureš": Slovensko neplánuje úpravu postup žalob ohledně evidence u StB

Bratislava - Ministerstvo spravedlnosti Slovenské republiky neplánuje upravit postup při žalobách ohledně oprávněnosti evidence osob v archivních dokumentech někdejší komunistické tajné policie StB. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Peter Bubla. "Aktuálně neuvažujeme o změně úpravy v této věci. Spíše to zatím ponecháváme na soudní praxi," uvedl Bubla.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační fotografie

Po odmítnutí žaloby podané nynějším českým premiérem v demisi Andrejem Babišem, které již nabylo právní moci, není zřejmé, kterou instituci na Slovensku by měli žalovat lidé požadující, aby evidence jejich osoby v seznamech spolupracovníků StB byla označena za neoprávněnou.

Slovenský ústavní soud loni změnil dřívější praxi obecných soudů, že žalovanou stranou může být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který čelil i žalobě Babiše. Podle ústavního soudu odpovědnost ÚPN za neoprávněnou evidenci osob v dokumentech StB nevznikla tím, že ústav svazky spravuje, ani tím, že tyto dokumenty na základě příslušného zákona zveřejnil. I z tohoto důvodu ústavní soud zrušil dřívější pravomocná rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, že Babiš byl v dokumentech StB jako její agent evidován neoprávněně.

Krajský soud v Bratislavě pak letos v lednu v obnoveném líčení a v souladu s verdiktem ústavního soudu Babišovu žalobu zamítl. Mluvčí soudu Pavol Adamčiak ČTK sdělil, že verdikt byl ve středu elektronicky doručen stranám sporu a dnes nabyl právní moci. Vůči verdiktu nelze použít řádný opravný prostředek.

Kdo by ve zmiňovaných sporech měl být žalovanou stranou, ale slovenský ústavní soud neuvedl. Ve zdůvodnění napsal, že vyřešení otázky způsobu poskytování efektivní ochrany osobám, jež se domáhají určení neoprávněnosti evidence v dokumentech StB, přenechává obecným soudům nebo parlamentu. Ústavní soud to odůvodnil tím, že není oprávněn zabývat se otázkami mimo rámec podané ústavní stížnosti, kterou ve sporu s Babišem podal ÚPN.

Babiš v reakci na nejnovější rozhodnutí bratislavského krajského soudu uvedl, že hodlá připravit novou žalobu, ve které si tentokrát místo na ÚPN bude stěžovat na slovenské ministerstvo vnitra nebo na slovenský stát.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ve středu novinářům řekl, že jeho úřad je připraven čelit případné Babišově žalobě. Zároveň ale tvrdil, že ministerstvo vnitra by žalováno být nemělo. Soudy se podle něj budou muset vypořádat s otázkou, kdo je nástupnickou organizací StB.

Právník Pavol Poláček, který zastupoval ÚPN ve sporu s Babišem, dříve naopak tvrdil, že podobně jako v České republice by i na Slovensku žalovanou stranou ve zmiňovaných sporech mělo být ministerstvo vnitra.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Nová slovenská vláda? Ministrem vnitra má být syn Jožo Ráže

19.03.2018 16:15 Aktualizováno Bratislava - Robert Fico (Směr-SD) sice rezignoval na post premiéra SR, další velké změny ve vedení…

Merkelová souzní se Seehoferem: Hraniční kontroly mají pokračovat

19.03.2018 16:10 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) podporuje názor nového ministra vnitra Horsta…

Opravdu islám do Německa patří? Němci mají jasno a Merkelové se to líbit…

19.03.2018 16:05 Berlín - Islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím. V rozhovoru pro bulvární deník…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama