Výrok polského premiéra má vážnou dohru. Na ambasádě v Izraeli se objevil hákový kříž

Varšava/Tel Aviv- Polský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci mimo jiné prohlásil, že i někteří Židé nesli odpovědnost za holokaust. Záhy přišly ostré reakce. Varšava dnes premiérův výrok mírnila slova, že se snažil otevřít upřímnou debatu o zločinech spáchaných na Židech během holokaustu bez ohledu na národnost osob, které za ně nesou odpovědnost.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Mateusz Morawiecki

Podle prohlášení polské vlády Moravieckého výroky v žádné případě nemají v úmyslu popírat holokaust. "Naopak předseda polské vlády Mateusz Morawiecki se opakovaně a důrazně staví proti popírání nepředstavitelné genocidy, kterou byl holokaust evropských Židů, stejně jako proti jakékoli formě antisemitismu," zdůrazňuje mluvčí polské vlády Joanna Kopcińská.

Morawiecki v sobotu hájil kontroverzní polský zákon, který trestá připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Novinářům mimo jiné řekl: "Samozřejmě, že nebude trestné a nebude považováno za zločin říkat, že byli polští pachatelé, stejně jako byli židovští pachatelé, jako byli ruští pachatelé, jako byli ukrajinští pachatelé, ne pouze němečtí pachatelé."

"Výroky polského premiéra tady v Mnichově jsou pobuřující. Máme tu problém s neschopností chápat historii a nedostatkem ohleduplnosti k tragédii našeho lidu," reagoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Židovský stát nepřipustí, aby byli vraždění obviňováni ze své vlastní vraždy," napsal na twitteru izraelský zákonodárce Jair Lapid. 

S Morawieckého výrokem časově souvisí i incident, který ode dneška řeší izraelská policie. Podle agentury PAP se polská ambasáda v Tel Avivu stala terčem vandalského útoku a byla pomalována hákovými kříži a protipolskými nápisy. Podle mluvčího polského ministerstva zahraničí žádá Varšava vysvětlení a vyzývá ke "zklidnění vyhrocené debaty, která probíhá v obou zemích, neboť její současná úroveň nevede k dialogu".

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islám patří k Německu? Před kanceláří Merkelové se objevil hodně drsný…

23.03.2018 21:51 Aktualizováno Berlín - Před kancelář německé kancléřky Angely Merkelové v jejím volebním obvodě ve Stralsundu…

Naše laboratoře zdrojem jedu novičok nejsou, tvrdí Británie

23.03.2018 21:40 Londýn - Britská armádní laboratoř v Porton Down na jihu země dnes vyloučila, že by mohla být…

Britský soud povolil prohlídku sídla společnosti Cambridge Analytica

23.03.2018 21:35 Londýn - Britský vrchní soud dnes vyhověl žádosti úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) a udělil…

Duda odmítl přemísťování migrantů v EU, Polsko by je prý v zemi muselo…

23.03.2018 21:30 Budapešť - Polský prezident Andrzej Duda jednal se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem. Při té…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama