Macron chce zpřísnit imigrační zákony, návrh může vyvolat ostré spory

Paříž - Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dnes navrhla zpřísnění imigračních zákonů. Předkládaný dokument zdvojnásobuje dobu, po kterou mohou být uprchlíci žijící ve Francii nelegálně zadržovaní, a to na 90 dnů. Dále mají být zkráceny lhůty pro podání žádosti o azyl. Za nelegální překročení francouzských hranic bude hrozit až rok ve vězení a vysoké pokuty.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie

Francouzská vláda uvádí, že hodlá zastávat spravedlivou a důslednou imigrační politiku a zdůrazňuje, že navrhovaný zákon má usnadnit získání azylu pro nezletilé a zkrátit o polovinu čekací lhůtu žadatelů o azyl. Lidé, kteří ilegálně vstoupí do unijního prostoru volného pohybu osob, mohou ve Francii na základě navrhované normy dostat pokutu ve výši 3750 eur (zhruba 95.000 korun).

Zatímco Macronova parlamentní většina byla dosud velmi sjednocená, návrh reformy imigračních zákonů v ní může vyvolat spory, píše Reuters. Zákonodárce Mathieu Orphelin z Macronovy strany Vpřed! (En Marche!) v úterý řekl, že prodloužení maximální zadržovací doby ze 45 na 90 dnů pro migranty, kteří ve Francii žijí nelegálně, je problematické a navrhne pozměnění předkládaného návrhu.

Jeho kolegyně Sonia Krimiová řekla, že vláda nahrává strachu lidí. "Není pravda, že všichni cizinci ve Francii jsou teroristé a čerpají sociální dávky," řekla v prosinci v proslovu před francouzským ministrem vnitra Gerardem Collombem.

Macron je zahraničními politology často označován za závan čerstvého vzduchu v obklopení populistů, ale návrh zákona o migraci si vysloužil hlasitou kritiku ve Francii.

Významný levicový časopis L'Obs v lednu otiskl černobílou fotografii Macrona s obličejem omotaným ostnatým drátem. V nadpisu stálo "Vítejte v zemi lidských práv". Některé organizace pomáhající migrantům svolaly na dnešek do Paříže protesty proti "vládní politice, které narušuje svobody migrantů".

Podle průzkumu společnosti BVA si ovšem 63 procent francouzských voličů myslí, že ve Francii žije příliš mnoho migrantů. Loni měla Francie rekordních více než 100.000 žadatelů o azyl. To je ale stále podstatně méně než Německo, které mělo loni 186.000 nově příchozích žadatelů o azyl. Jejich počet se ale výrazně snížil od migrační vlny v roce 2015, kdy do země dorazilo 890.000 osob.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko je stále bez premiéra. Parlament se neshodl, hrozí předčasné…

23.03.2018 08:42 Barcelona - Poslanci katalánského parlamentu se ve čtvrtek večer neshodli na zvolení exministra…

Česko možná vyhostí ruské diplomaty, řekl Babiš na summitu EU

23.03.2018 07:27 Aktualizováno Praha/Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš v noci na dnešek po jednání summitu Evropské…

V Bruselu se začalo jednat o reakci na Skripalovu kauzu, Babiš jednal s…

22.03.2018 21:12 Brusel - Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie začali dnes na summitu v Bruselu jednat…

Polsko podlehlo tlaku EK? Poslanci navrhli úpravu soudního zákona

22.03.2018 21:05 Varšava - Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) dnes přišla s návrhem úprav kontroverzní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama