Slovensko odmítlo úmluvu proti násilí na ženách, prý zpochybňuje rozdíly mezi pohlavími

Bratislava - Slovensko nehodlá přistoupit k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách, jednotlivá ustanovení úmluvy ohledně ochrany žen ale chce přenést do svého právního řádu. Text úmluvy prý zbytečně zpochybňuje přirozené rozdíly mezi muži a ženami.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Robert Fico, slovenský premiér

Podle úmluvy by země měly chránit před násilím, provádět prevenci, násilné činy stíhat a potlačovat, přispět ke zrovnoprávnění žen s muži, připravit plán s opatřeními na ochranu obětí a podpořit instituce a organizace, které se na boj s násilím zaměřují. Úmluva bojuje proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování neboli stalkingu, znásilňování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím.

"Dokud budu předsedou vlády a nebudou odstraněny pochybnosti při výkladu kontroverzních ustanovení Istanbulské úmluvy, dokud nebude zajištěn úplný soulad úmluvy s ústavou Slovenské republiky, nikdy nedám souhlas k tomu, aby vláda předložila tuto úmluvu k ratifikaci," řekl slovenský premiér Robert Fico. Dodal, že za problém považuje hlavně soulad úmluvy s definicí manželství jako svazku muže a ženy ve slovenské ústavě.

Podle Fica text dokumentu zmiňuje rodovou rovnost ve smyslu odstraňovaní takzvaných "rolí mužů a žen v rodině". Řekl také, že 98 až 99 procent ustanovení úmluvy je užitečných.

Slovensko ale podle Fica plánuje do svého právního řádu přenést ustanovení úmluvy ohledně ochrany žen. "Vezmeme text úmluvy a pokud najdeme ve slovenských zákonech hluchá místa, tak to automaticky prostřednictvím konkrétní změny zákonů začleníme do vnitrostátní právních norem," uvedl Fico.

Naznačil také, že ochrana žen je potřebná i v souvislosti s migrací, a opětovně zopakoval svůj odmítavý postoj k vytváření ucelených muslimských komunit na Slovensku.

Křesťanské církve na Slovensku podle medií vybídly kabinet, aby odvolal svůj podpis pod úmluvou, ke kterému se země připojila v roce 2011.

Istanbulská úmluva vznikla v roce 2011. Česko ji jako jedna z posledních evropských zemí podepsalo v květnu 2016. K ratifikaci český kabinet naposledy vyzvala před třemi dny jeho rada pro rovnost žen a mužů, kterou nyní řídí ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO). Jeho náměstkyně pro lidská práva Martina Štěpánková už dřív řekla, že by ČR mohla dokument ratifikovat letos.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Nová slovenská vláda? Ministrem vnitra má být syn Jožo Ráže

19.03.2018 16:15 Aktualizováno Bratislava - Robert Fico (Směr-SD) sice rezignoval na post premiéra SR, další velké změny ve vedení…

Merkelová souzní se Seehoferem: Hraniční kontroly mají pokračovat

19.03.2018 16:10 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) podporuje názor nového ministra vnitra Horsta…

Opravdu islám do Německa patří? Němci mají jasno a Merkelové se to líbit…

19.03.2018 16:05 Berlín - Islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím. V rozhovoru pro bulvární deník…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama