U těla zastřeleného novináře byly nalezeny náboje, slovenská vláda vypsala odměnu za informace o pachateli

Bratislava – Slovenská vláda vypsala odměnu 1 milion eur za informace vedoucí k dopadení pachatele vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vytvořila také speciální tým, který tvoří lidé z generální prokuratury, speciální prokuratury, ministerstva vnitra a Slovenské informační služby, oznámil premiér Fico.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Noviny, ilustrační foto

Podněty k vraždě bude sbírat ministerstvo vnitra na speciální lince nebo na telefonním čísle 158, přijímá i anonymní typy. „Cokoliv, co může pomoci k dopadení pachatelů, může být velmi cenné. Bez ohledu na to, jaký motiv z toho vypadne," cituje řekl Fica Dennik N. Slovenský premiér zároveň vyzval opozici, aby přestala případ zneužívat.

Policejní prezident Tibor Gašpar později řekl, že u těl obětí byly nalezeny náboje a nikoli nábojnice, jak předtím psal na svém webu list Pravda, který tuto informaci pak opravil. Pravda píše, že v prostředí vražd na objednávku to bývá varování, aby se už nikdo další ve sporné věci neangažoval - podle generálního prokurátora Jaromír Čižnára se však zatím neukazuje, že by to měl být odkaz. Stopy z místa podle Pravdy ukazují, že se žena snažila utéct a skrýt.

Vraždu reportéra serveru Aktuality.sk a jeho přítelkyně odsoudilo také 15 šéfredaktorů slovenských médií. Vyzývají stát, aby udělal vše pro to, aby nebyla ohrožena svoboda slova.

„Rodině reportéra Aktualit Jana Kuciaka a jeho přítelkyně vyjadřujeme soustrast a jeho kolegům sounáležitost a závazek, že budeme pokračovat v tématech, na kterých Ján Kuciak pracoval. Vražda novináře je vážným znamením, že se zločin obrací proti jednomu z nejdůležitějších pilířů svobody: svobodě slova a práva občanů kontrolovat mocné a ty, kteří překračují zákon,“ píše se v jejich prohlášení. 

„My, šéfredaktoři, vyzýváme stát, aby učinil všechny potřebné kroky nejen k vypátrání zločinců, ale i k vytvoření podmínek pro bezpečnou práci novinářů,“ stojí dále v dokumentu, pod kterým jsou podepsaní šéfredaktoři: 

Beata Balogová, JSME

Štefan Hríb, .týždeň

Dušan Karolyi, Košice Dnes

Matúš Kostolný, Deník N

Júlia Kováčová, Nový čas

Ivana Mandáková, Plus 1 den

Peter Palovič, Rádio Expres

Zuzana Petkova, Trend

Juraj Rybanský, RTVS

Nora Slišková, Pravda

Marcela Šimková, Hospodářské noviny

Jaroslav Vrábeľ, Korzár

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrat v katolickém Irsku? Výsledek potratového referenda vypadá slibně,…

26.05.2018 08:18 Dublin - Katolické Irsko směřuje k zrušení letitého zákazu interrupcí, jak vyplývá z prvních odhadů…

Německé policii se podařilo vypátrat kocoura, zaběhnutý byl 18 let

26.05.2018 07:48 Berlín - Německé policii se podařilo vrátit majiteli údajně 18 let zaběhnutého kocoura. Jeho pána,…

Muž chce vyvrátit existenci lochnesky pomocí testů DNA

26.05.2018 07:21 Wellington/Londýn - Novozélanďan chce pomocí testů DNA vyvrátit existenci lochneské příšery,…

EU útočí: Pokud budou Češi poslušní, dostanou odměnu. A když ne?

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Brusel - Evropská unie chce zkrotit Visegrádskou skupinu podle známého hesla rozděl a panuj, píše…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama