Brutální kontext migrace, komentuje Macron výsledky italských voleb

Paříž/Řím - Francouzský prezident Emmanuel Macron v prvním komentáři k italským parlamentním volbám uvedl, že je potřeba brát v potaz kontext "silného migračního tlaku", kterému Itálie čelila. Nyní bude čekat na rozhodnutí o tom, kdo bude pověřen sestavením vlády.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie

Středopravá koalice získala přes 37 procent hlasů. Překvapením voleb je vítězství Ligy severu nad Berlusconiho stranou. Jako nejsilnější jednotlivá strana z voleb vzešlo populistické protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) s 32 procenty hlasů. Formace levého středu kolem vládnoucí Demokratické strany získala 23 procent hlasů.

"Uvědomuji si, že ve světě, v němž žijeme, můžete bránit krásné ideály, ale nemůžete je bránit a při tom pomíjet brutalitu kontextu," citovala Macrona agentura AFP. "A Itálie nepochybně trpěla měsíce a měsíce pod tlakem migrace. Tento velmi silný tlak migrace je kontextem, na nějž bychom měli pamatovat," pokračoval.

K výsledkům se francouzský prezident zatím vyjadřovat nechtěl a bude očekávat rozhodnutí svého italského protějška Sergia Mattarelly ohledně sestavování vlády.

Německo v momentě, kdy ještě v Itálii nebyly sečteny všechny hlasy, popřálo úspěch "těm, na nichž leží odpovědnost ohledně vytvoření stabilní vlády". "V principu člověk přeje každému, aby to zabralo méně než šest měsíců," řekl novinářům mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Jde prý nejen o blaho Itálie, ale také o blaho "naší společné Evropy".

Euro v reakci na výsledky italských voleb oslabuje. K americkému dolaru se propadlo pod 1,23 USD a blíží se sedmitýdennímu minimu. Ekonomové se obávají, že třetí největší ekonomika eurozóny nyní bude čelit dlouhému období politické nejistoty, když žádné z uskupení nezískalo většinu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Norimberka bouralo auto s Čechy. Jedna žena zemřela, čtyři lidé byli…

25.04.2018 22:00 Norimberk - Při srážce českého vozu s nákladním autem na dálnici u Norimberka zemřela dnes…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Separatistická organizace ETA odevzdala francouzské justici zbraně a munici

25.04.2018 21:06 Bayonne - Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes francouzské justici předala…

Morawiecki a Pellegrini se shodli v pohledu na peníze z EU

25.04.2018 20:16 Aktualizováno Varšava - Polsko a Slovensko mají prakticky shodné názory na budoucnost kohezních fondů (fondů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama