Le Penová je amatérská politička? Ve Francii to vře kvůli snaze přejmenovat její stranu

Paříž - Šéfka francouzské krajní pravice a neúspěšná kandidátka na prezidentku v loňských volbách Marine Le Penová oznámila, že má už nové jméno pro svojí stranu - Rassemblement National (Národní sdružení). Nového názvu však už užívá jiná politická strana.

Přidejte svůj názor

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Kromě výše uvedeného vyvolal nový název Rassemblement National (Národní sdružení) odpor i u některých členů Front National, kteří se stále ještě nedokázali vyrovnat s volební prohrou během loňských voleb do Národního shromáždění, v němž získala strana nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona většinu mandátů.

Ti se obávají, že by název Rassemblement National (česky: Národní sdružení) mohl straně, která se dlouhodobě snažila distancovat od politiky svého zakladatele Jeana Marie Le Pena, otce Marine Le Penové, vrátit nálepku extremisté podporující neonacisty a krajně pravicové skupiny.

Problém s členy Front National však není jediný, který musí Le Penová v současnosti řešit. Igor Kurek, šéf strany Rassemblement National, se k přejemnování Front National vyjádřil tak, že dochází k pokusům užívat název již existující politické strany. 

„Milá Marine, dovoluji si Vás informovat, že Rassemblement National už existuje, což byste vzhledem k tomu, že jste se s námi utkala v komunálních volbách, měla dobře vědět. Nejste oprávněná užívat našeho názvu a házet nás, gaullistickou republikánskou pravici, do jednoho pytle s krajní pravicí, jíž reprezentujete," napsal Kurek na svém Twitterovém účtu

Le Penová se k tomuto komentáři o několik hodin později vyjádřila tak, že sama zažaluje Kureka kvůli neoprávněnému užívání loga Front National. V pondělním rozhovoru pro rádio RTL oznámila, že si její strana zaregistrovala právo užívat název Rassemblement National už v roce 1986.

Kurek na to reagoval prohlášením v rádiu Europe 1, kde nazval Le Penovou amatérskou političkou, a kde zároveň potvrdil, že nemá problém řešit tento spor soudní cestou. Zároveň dodal, že jeho strana Rassemblement National bude kandidovat v komunálních volbách 2020 pod stávajícím názvem i logem.

Francouzské slovo „rassemblement“ znamená v překladu sdružení, unii nebo shromáždění a bylo několikrát za sebou užíváno několika středopravicovými stranami hlásícími se k odkazu zakladatele Čtvrté francouzské republiky Charlese de Gaulla.

Charles de Gaulle nejprve založil stranu Rassemblement du Peuple Francais (Sdružení francouzského lidu) v roce 1947. Její existence sahala až do roku 1955. V roce 1976 založil Jacques Chirac stranu Rassemblement pour la République (Sdružení za republiku) a v roce 2014 založil jeho nástupce v Elysejském paláci Nicolas Sarkozy opoziční stranu La Rassemblement, z níchž se později zrodili Republikáni.

Slovo "rassemblement" je dlouhodobě spojováno s extremismem. Zmiňovanou stranu Rassemblement National (Národní sdružení), která má podobně jako Front National ve svém logu červeno-bílo-modrý plamen, založil po skončení druhé světové války kolaborant Marcel Déat.

Z výše uvedeného důvodu se část členů Front National bojí užívat tohoto názvu, aby se strana, kterou chtěla Le Penová dostat na výsluní, opět nevrátila do postavení, jaké měla za jejího otce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko modernizuje armádu: Nakoupí samohybné houfnice za 175 milionů eur

23.05.2018 12:28 Bratislava - Slovenská vláda dnes schválila návrh na nákup samohybných houfnic domácí produkce pro…

Brutální záběry šokovaly celou zemi. Aktivisté dali kameru na farmu,…

23.05.2018 12:24 Lincoln (Velká Británie) - Britská laická i odborná veřejnost je v šoku. Pobouřily ji záběry…

"Týpek" Johnson už to přehání? Chce vlastní brexitové letadlo

23.05.2018 10:49 Londýn - Britský ministr zahraničí Boris Johnson není spokojen se způsobem, jakým cestuje po světě,…

Sankce a konec jaderné dohody s Íránem? Francie má strach z následků

23.05.2018 10:47 Aktualizováno Paříž/Teherán/Washington - Rozhodnutí Spojených států odstoupit od jaderné dohody s Íránem a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama