Tlak na Fica roste. Opozice se ho pokusí ve sněmovně odvolat

Bratislava - Politická krize na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky se dál vyhrocuje. Nejmenší vládní strana Most-Híd žádá vypsání předčasných voleb. V případě, že koaliční strany k dohodě o nových volbách nedospějí, Most-Híd vystoupí z tříčlenné koalice premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jeho kabinet by tak ztratil ve sněmovně většinu. Ozvala se i opozice.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Robert Fico, slovenský premiér

"Republiková rada Mostu-Híd pověřuje vedení strany jednat s koaličními partnery o možnostech předčasných parlamentních voleb. Pokud tato jednání budou neúspěšná, strana Most-Híd vystoupí z vládní koalice," řekl předseda strany Béla Bugár po zhruba osmihodinovém jednání širšího vedení své strany.

"Pokud dojde k dohodě o předčasných volbách, naši ministři zůstanou ve vládě," řekl Bugár. Neuvedl, zda jeho strana podpoří návrh na vyslovení nedůvěry Ficova kabinetu, který minulý týden oznámily nejsilnější opoziční strany.

Bugár dodal, že Fico, který je předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie, konání předčasných voleb při jednáních odmítl.

Podle Bugára by se předčasné volby měly uskutečnit mnohem dříve než v listopadu, kdy se v zemi budou konat komunální volby. Spojení komunálních a parlamentních voleb navrhovala hlava státu.

Zkrácení čtyřletého funkčního období současné Ficovy vlády, která nastoupila do úřadu před dvěma lety, by měl ústavním zákonem schválit parlament. K takovému kroku je zapotřebí třípětinová většina všech 150 poslanců, kterou koalice ani opozice samostatně nedisponují. Pro předčasné volby se dříve vyslovily všechny opoziční strany.

Most-Híd před více než týdnem vybídl k demisi ministra vnitra za Směr-SD Roberta Kaliňáka, který tak učinil dnes dopoledne. Již minulý týden někteří představitelé Mostu-Híd zase kritizovali premiéra Fica za jeho výroky, kterými obvinil prezidenta Kisku například z mocenských her v souvislosti s návrhy hlavy státu na řešení politické krize v zemi.

Vládní Slovenská národní strana (SNS) hodlá o předčasných volbách na Slovensku jednat se svými dvěma koaličními partnery až poté, co dojde k pádu kabinetu premiéra Roberta Fica, nebo k ochromení činnosti vlády či celé koalice, sdělila dnes SNS v reakci na rozhodnutí širšího vedení nejmenší koaliční strany Most-Híd. SNS uvedla, že v současné situaci jsou jakékoli úvahy o stanovení termínu parlamentních voleb předčasné.

Slovenští poslanci budou příští pondělí jednat o opozičním návrhu vyslovit Ficovi nedůvěru. Mimořádnou schůzi svolal předseda parlamentu Andrej Danko, oznámila dnes jeho kancelář.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská vláda schválila nákup houfnic za 175 milionů eur

23.05.2018 12:28 Bratislava - Slovenská vláda dnes schválila návrh na nákup samohybných houfnic domácí produkce pro…

Brutální záběry šokovaly celou zemi. Aktivisté dali kameru na farmu,…

23.05.2018 12:24 Lincoln (Velká Británie) - Britská laická i odborná veřejnost je v šoku. Pobouřily ji záběry…

"Týpek" Johnson už to přehání? Chce vlastní brexitové letadlo

23.05.2018 10:49 Londýn - Britský ministr zahraničí Boris Johnson není spokojen se způsobem, jakým cestuje po světě,…

Sankce a konec jaderné dohody s Íránem? Francie má strach z následků

23.05.2018 10:47 Aktualizováno Paříž/Teherán/Washington - Rozhodnutí Spojených států odstoupit od jaderné dohody s Íránem a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama