Trump: Otrávení Skripala vypadá jako práce Ruska

Londýn/Washington - Celý západní svět odsuzuje útok nervovým plynem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Jakmile Spojené státy dostanou bližší informace o případu a budou-li s nimi souhlasit, odsoudí Rusko či kohokoliv jiného.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

S britskou premiérkou Theresou Mayovou, která v pondělí označila za vysoce pravděpodobné, že za otravou Skripala a jeho dcery je zodpovědné Rusko, bude šéf Bílého domu mluvit ještě dnes.

"Podle mě to na základě všech důkazů, které mají, vypadá jako práce Ruska," řekl prezident Trump. "Jakmile dostaneme všechna fakta a budeme-li s nimi souhlasit, odsoudíme Rusko nebo kohokoli jiného," řekl Trump.

Premiérka Mayová v pondělí označila za vysoce pravděpodobné, že za otrávení Skripala a jeho dcery Julije je zodpovědné Rusko. Čin už odsoudily mimo jiné Francie, Německo, Severoatlantická aliance či Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel dnes řekl, že Německo ostře odsuzuje útok zakázanou chemickou látkou na území Británie. Dodal, že by bylo vážné, kdyby se prokázalo, že za útokem na Skripala, který sloužil i britské rozvědce, stálo Rusko. Gabriel také podle agentury Reuters řekl, že Německo "pevně stojí za Británií" a že pachatelé musejí čelit následkům svého činu.

Předseda zahraničního výboru německého Spolkového sněmu Norbert Röttgen předtím řekl, že pokud Rusko nebude spolupracovat na vyšetření útoku na Skripala, musí západní země společně zareagovat.

"Pokus o vraždu dvou ruských občanů 4. března v Salisbury použitím vojenské nervové látky je naprosto nepřijatelným útokem," uvedla mluvčí francouzského ministerstva zahraničí. Podle úřadu britské premiérky Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron spolu hovořili o "širokém spektru ruského agresivního chování". Francouzský státník podle stejného zdroje vyjádřil Spojenému království solidaritu.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U řeckého ostrova se utopilo 16 uprchlíků, další jsou pohřešováni

17.03.2018 22:01 Aktualizováno Atény - V Egejském moři u ostrova Agathonisi jižně od ostrova Samos se utopilo 16 uprchlíků, je…

Chotěbuz se opět bouří proti migrantům, v ulicích protestovalo 2000 lidí

17.03.2018 21:48 Aktualizováno Chotěbuz - V centru východoněmeckého města Chotěbuz (Cottbus) se dnes demonstrovalo proti přijímání…

Kiska pohrozil. Chce nepolarizující vládu, jinak důsledně využije pravomoci

17.03.2018 20:54 Aktualizováno Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska dnes připomněl, že je na rozhodnutí hlavy státu, koho…

Ve Švédsku skončila jednání s KLDR o snížení napětí

17.03.2018 19:37 Stockholm - Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová a její severokorejský protějšek Ri…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama