Trump: Otrávení Skripala vypadá jako práce Ruska

Londýn/Washington - Celý západní svět odsuzuje útok nervovým plynem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Jakmile Spojené státy dostanou bližší informace o případu a budou-li s nimi souhlasit, odsoudí Rusko či kohokoliv jiného.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

S britskou premiérkou Theresou Mayovou, která v pondělí označila za vysoce pravděpodobné, že za otravou Skripala a jeho dcery je zodpovědné Rusko, bude šéf Bílého domu mluvit ještě dnes.

"Podle mě to na základě všech důkazů, které mají, vypadá jako práce Ruska," řekl prezident Trump. "Jakmile dostaneme všechna fakta a budeme-li s nimi souhlasit, odsoudíme Rusko nebo kohokoli jiného," řekl Trump.

Premiérka Mayová v pondělí označila za vysoce pravděpodobné, že za otrávení Skripala a jeho dcery Julije je zodpovědné Rusko. Čin už odsoudily mimo jiné Francie, Německo, Severoatlantická aliance či Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel dnes řekl, že Německo ostře odsuzuje útok zakázanou chemickou látkou na území Británie. Dodal, že by bylo vážné, kdyby se prokázalo, že za útokem na Skripala, který sloužil i britské rozvědce, stálo Rusko. Gabriel také podle agentury Reuters řekl, že Německo "pevně stojí za Británií" a že pachatelé musejí čelit následkům svého činu.

Předseda zahraničního výboru německého Spolkového sněmu Norbert Röttgen předtím řekl, že pokud Rusko nebude spolupracovat na vyšetření útoku na Skripala, musí západní země společně zareagovat.

"Pokus o vraždu dvou ruských občanů 4. března v Salisbury použitím vojenské nervové látky je naprosto nepřijatelným útokem," uvedla mluvčí francouzského ministerstva zahraničí. Podle úřadu britské premiérky Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron spolu hovořili o "širokém spektru ruského agresivního chování". Francouzský státník podle stejného zdroje vyjádřil Spojenému království solidaritu.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko-francouzské námluvy? Macron letí za Putinem, ten se lehce ošálit nedá

22.05.2018 16:53 Aktualizováno Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron podnikne ve čtvrtek a v pátek svou první oficiální…

V rakouské zoo uhynul slavný orangutan, měl i profil na facebooku

22.05.2018 15:36 Vídeň - V rakouské zoologické zahradě u zámku Schönbrunn uhynula samice orangutana, která se…

Itálie stále bez premiéra. Na Conteho praskl akademický skandál, Brusel…

22.05.2018 15:16 Aktualizováno Řím - Italský prezident Sergio Mattarella zatím stále ještě nerozhodl o tom, zda jmenuje premiérem…

Brusel tlačí na výuku jazyků v EU: Středoškolák má znát dvě cizí řeči

22.05.2018 14:24 Brusel - Silnější podpora výuky cizích jazyků je částí vzdělávací iniciativy, se kterou dnes přišla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama