Evropský soud se zastal Katalánců, kteří spálili fotku španělského krále

Madrid/Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva se zastal dvou Katalánců,kteří si stěžovali na španělský stát. V tiskové zprávě o tom dnes informoval štrasburský soud.

Přidejte svůj názor

Soud pro lidská práva Štrasburk

Enric Stern a Jaume Roura se v září 2007 zúčastnili v katalánském městě Girona demonstrace proti návštěvě španělského krále Juana Carlose I. Na manifestaci zapálili fotografii královského páru. Kvůli tomu byli posléze španělským soudem odsouzeni k 15 měsícům vězení za urážku královské koruny. Trestu vězení se mohli vyhnout zaplacením pokuty 2700 eur, což také učinili.

Oba Katalánci se posléze odvolali ke španělskému Ústavnímu soudu, který ale trest potvrdil s tím, že podněcovali k nenávisti a násilí vůči králi a monarchii. V říjnu 2015 podali oba stížnost do Štrasburku.

Soud ve Štrasburku rozhodl, že španělské soudy porušily právo na svobodu projevu, když dva Katalánce odsoudily nejprve k trestu vězení a poté k pokutě za spálení fotografie španělského královského páru na demonstraci v roce 2007.

Podle zdůvodnění verdiktu spálení fotografie bývalého španělského krále Juana Carlose I. a jeho manželky nebyl osobní útok. Podle soudu Katalánci pouze vyjádřili svůj názor, když kritizovali instituci, která "podle jejich názoru okupuje Katalánsko". Úmyslem nebylo ani podněcování k násilí, uvedl soud. Právě to byl klíčový argument ve zdůvodnění verdiktu španělského zvláštního soudu z roku 2008.

Španělsko podle dnešního verdiktu musí Enriku Sternovi a Jaumemu Rourovi zaplatit každému jako odškodnění 2700 eur (téměř 70.000 korun) a společně jim uhradit ještě 9000 eur (skoro 230.000 korun) jako náklady řízení. Podle soudu Španělsko porušilo článek 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který zakotvuje právo na svobodu projevu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SR modernizuje armádu: Nakoupí samohybné houfnice za 175 milionů eur

23.05.2018 12:28 Bratislava - Slovenská vláda dnes schválila návrh na nákup samohybných houfnic domácí produkce pro…

Brutální záběry šokovaly celou zemi. Aktivisté dali kameru na farmu,…

23.05.2018 12:24 Lincoln (Velká Británie) - Britská laická i odborná veřejnost je v šoku. Pobouřily ji záběry…

"Týpek" Johnson už to přehání? Chce vlastní brexitové letadlo

23.05.2018 10:49 Londýn - Britský ministr zahraničí Boris Johnson není spokojen se způsobem, jakým cestuje po světě,…

Sankce a konec jaderné dohody s Íránem? Francie má strach z následků

23.05.2018 10:47 Aktualizováno Paříž/Teherán/Washington - Rozhodnutí Spojených států odstoupit od jaderné dohody s Íránem a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama