Rozbroje ve Ficově koalici: Nejmenší strana se šprajcla, chce předčasné volby

Bratislava - Řešením politické krize na Slovensku je pouze vypsání nových voleb. Řekl to dnes místopředseda nejmenší vládní strany Most-Híd a ministr životního prostředí László Sólymos.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Robert Fico, slovenský premiér

Most-Híd v pondělí podmínil své setrvání v koalici premiéra Roberta Fica dohodou o nových volbách, podle některých představitelů zbylých dvou koaličních stran se ale jednání týkají i možnosti rekonstrukce současného kabinetu.

"Nehovoří se o rekonstrukci vlády. Tuto záležitost (politickou krizi) dokáže vyřešit nikoli rekonstrukce vlády, ale předčasné volby. Nepřichází v úvahu rekonstrukce vlády, přicházejí v úvahu předčasné volby," uvedl dnes Sólymos.

Podle něj nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie a Ficova poradce Erika Tomáše strana dělá všechno pro udržení stávajícího kabinetu. Tomáš dodal, že předčasné volby jsou variantou až po vyčerpání všech ostatních možností.

Slovenská média uvedla, že koalice při jednání o možnosti předčasných voleb jako jejich nejdříve možný termín zvažuje 7. červenec, další variantou je uspořádání voleb v září. Most-Híd dříve odmítl spojení případných předčasných voleb s komunálními volbami, které by se měly v zemi uskutečnit na začátku listopadu. Pro vypsání nových voleb do sněmovny se již dříve vyslovila celá opozice. Nejrychlejší cestou k novým volbám je schválení ústavního zákona o zkrácení funkčního období současné Ficovy vlády, která nastoupila do úřadu před dvěma roky. Zmiňovaný zákon by muselo podpořit alespoň 90 z celkového počtu 150 poslanců parlamentu. Touto třípětinovou většinou koalice ani opozice samostatně nedisponují.

Příští pondělí se uskuteční mimořádná schůze slovenské sněmovny, která bude jednat o opozičním návrhu odvolat Fica. Opozice ovšem nemá dostatek hlasů a Most-Híd dosud neuvedl, zda se při tomto hlasování k opozičním poslancům přidá.

Koaliční krize zatím neochromila schůzi kabinetu ani zasedání parlamentu. Vláda dnes projednala všechny plánované materiály a poslanci koaličních stran ve sněmovně hlasovali jednotně. Slovenští poslanci stihli od úterý na stávající schůzi parlamentu projednat již většinu materiálů. Největší opoziční strany v úvodu ale stáhly z programu své návrhy zákonů s odůvodněním, že sněmovna by se již měla zabývat pouze ústavním zákonem o zkrácení funkčního období současné vlády, která nastoupila do úřadu před dvěma lety.

Fico jednání koalice tento týden ještě nekomentoval. Reportérovi portálu Aktuality.sk dnes na jeho dotaz, zda nabídl svou funkci, Fico řekl, že je ten poslední, s kým má zájem hovořit. Premiér se novinářům vyhnul i po jednání vlády.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U řeckého ostrova se utopilo 16 uprchlíků, další jsou pohřešováni

17.03.2018 22:01 Aktualizováno Atény - V Egejském moři u ostrova Agathonisi jižně od ostrova Samos se utopilo 16 uprchlíků, je…

Chotěbuz se opět bouří proti migrantům, v ulicích protestovalo 2000 lidí

17.03.2018 21:48 Aktualizováno Chotěbuz - V centru východoněmeckého města Chotěbuz (Cottbus) se dnes demonstrovalo proti přijímání…

Kiska pohrozil. Chce nepolarizující vládu, jinak důsledně využije pravomoci

17.03.2018 20:54 Aktualizováno Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska dnes připomněl, že je na rozhodnutí hlavy státu, koho…

Ve Švédsku skončila jednání s KLDR o snížení napětí

17.03.2018 19:37 Stockholm - Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová a její severokorejský protějšek Ri…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama