Co slibuje Němcům počtvrté zvolená kancléřka Angela Merkelová?

Berlín - Angele Merkelové se dnes podařilo získat důvěru pro svojí čtvrtou německou vládu. Po dlouhodobém vyjednávání o vládní koalici znovu získala na svojí stranu dřívějšího koaličního partnera SPD. Jak hodlá Německo změnit v příštích čtyřech letech? Jaký je politický program nové vládní koalice?

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Evropa

Hlavními prioritami jsou reformy EU, vypořádání se se stoupajícími preferencemi nacionalistických stran a bezpečnostní opatření vzhledem k nepředvídatelnosti zahraniční politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Dalšími body programu jsou větší odvody do rozpočtu EU poté, co z ní vystoupí Velká Británie, a vytvoření Evropského měnového fondu, který má být ekvivalentem investičního rozpočtu eurozóny, který navrhuje francouzský prezident Emmanuel Macron.

Imigrace

Ve srovnání se svojí předchozí politikou otevřených hranic chce nyní Merkelová omezit počet přijímaných migrantů na 200 tisíc ročně. 

Svojí dosavadní politiku solidárního přerozdělování migrantů mezi jednotlivé členské země však hodlá realizovat i nadále. Kromě toho chce řešit základní příčinu vzniku migrační krize, včetně rozvojové pomoci v zemích původu a obrany vnějších hranic Schengenského prostoru.

Ekonomika

Ačkoliv německá ekonomika expanduje a dochází k růstu mezd, velká část Němců se obává globalizace a automatizace výroby, jakož i rostoucí sociální nerovnosti.

Z tohoto důvodu plánuje Merkelová rozsáhlé penzijní reformy, kvalitní internetové připojení, větší důraz na rozvoj školství a celoživotního vzdělávání a investice do infrastruktury.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko možná vyhostí ruské diplomaty, řekl Babiš na summitu EU

23.03.2018 07:27 Aktualizováno Praha/Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš v noci na dnešek po jednání summitu Evropské…

V Bruselu se začalo jednat o reakci na Skripalovu kauzu, Babiš jednal s…

22.03.2018 21:12 Brusel - Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie začali dnes na summitu v Bruselu jednat…

Polsko podlehlo tlaku EK? Poslanci navrhli úpravu soudního zákona

22.03.2018 21:05 Varšava - Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) dnes přišla s návrhem úprav kontroverzní…

Macron zažívá krušné chvíle. Francii ochromila rozsáhlá stávka, vypukly i…

22.03.2018 20:51 Aktualizováno Paříž - Po celé Francii dnes stávkují tisíce železničářů, pracovníků pařížské městské dopravy. K…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama