V zahraničí se píše o demonstracích v Česku, Zeman to pěkně schytal za útok na média

Praha/Paříž/Washington – V Praze a dalších městech České republiky se ve středu demonstrovalo za zachování svobody slova. Protestující vyjadřovali nesouhlas s výroky prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků proti médiím. O dění v Česku informovala i média v zahraničí.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Miloš Zeman

„Několik tisíc Čechů se ve středu shromáždilo na pražském hlavním náměstí, aby protestovalo proti útoku Miloše Zemana na veřejnoprávní Českou televizi,“ informuje agentura Bloomberg. Poukazuje na také na to, že Zeman, který minulý týden po vítězství v lednových volbách složil slib pro své druhé funkční období, adresoval část své inaugurační řeči médiím, která kritizovala jeho antimigrační rétoriku a prosazování posílení vztahů s Ruskem a Čínou.

„Zeman napadl Českou televizi, veřejnou zpravodajskou službu, která je nezávislá na státním rozpočtu a jejíhož ředitel jmenuje rada volená parlamentem. Vysílatel odsoudil Zemanovu řeč jako nepřijatelný útok na jeho nezávislost. Prezident předtím navrhl, aby zákonodárci odmítli schválit výroční zprávu televize, aby usnadnili změny v jejím vedení,“ připomíná předchozí spory mezi Zemanem a ČT agentura Bloomberg.

Americká agentura také upozornila, že Zeman opakovaně kritizoval některé média a žertoval o nutnosti zabíjet novináře, což „zdůrazňuje zhoršování mediálních práv v postkomunistických členských zemích Evropské unie“, dodal Bloomberg.

Video z demonstrací přinesla také francouzská agentura AFP. „Tisíce demonstrantů se shromáždily v Praze na podporu svobody tisku po protimediálních vystoupeních prezidenta Zemana, včetně jeho slov o tom, že 'novináři by měly být zlikvidováni', a jeho obvinění, že se Česká televize 'snaží manipulovat s veřejností',“ uvedla agentura k videu na twitteru.

AFP také na videu dala prostor exposlanci TOP 09 Františku Laudátovi, který uvedl: „Jestli tahle partička dobude A změní vedení České televize, mediální rady a podobně, už se lidé ani nedozvědí, co je v této zemi pravda. Vracíme se do doby normalizace, kdy lhaní byl standard.“

V titulcích k protestům AFP také zmiňuje, že problematika svobody slova je v regionu obzvláště citlivá po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka, který se věnoval problematice napojení italské mafie na slovenskou vládu,

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrat v katolickém Irsku? Výsledek potratového referenda vypadá slibně,…

26.05.2018 08:18 Dublin - Katolické Irsko směřuje k zrušení letitého zákazu interrupcí, jak vyplývá z prvních odhadů…

Německé policii se podařilo vypátrat kocoura, zaběhnutý byl 18 let

26.05.2018 07:48 Berlín - Německé policii se podařilo vrátit majiteli údajně 18 let zaběhnutého kocoura. Jeho pána,…

Muž chce vyvrátit existenci lochnesky pomocí testů DNA

26.05.2018 07:21 Wellington/Londýn - Novozélanďan chce pomocí testů DNA vyvrátit existenci lochneské příšery,…

EU útočí: Pokud budou Češi poslušní, dostanou odměnu. A když ne?

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Brusel - Evropská unie chce zkrotit Visegrádskou skupinu podle známého hesla rozděl a panuj, píše…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama