Otrava Novičokem? Ruský diplomat upozornil na podezřelou věc

Londýn - Šéf britské diplomacie Boris Johnson trvá na svém a zopakoval, že stopa z vyšetřování původu látky použité při útoku proti Sergeji Skripalovi a jeho dceři směřuje neúprosně do Kremlu. Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov naopak naznačil, že by Novičok mohl pocházet z Británie.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Boris Johnson, ilustrační fotografie

"Británie má důkazy, že Rusko skladuje nervové látky, jako je ta, jež byla použita proti Skripalovi a jeho dceři Juliji," řekl Johnson pro BBC. Sdělil také, že v pondělí do Británie přijedou zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a odeberou vzorky použité látky. Británie tvrdí, že jde o Novičok, řazený k silným nervovým jedům vyráběným v bývalém Sovětském svazu do konce studené války.

"Nejenom, že máme důkazy, že Rusko v minulých deseti letech zjišťovalo, jak dodat nervové látky za účelem vraždy, ale vytvořilo a skladovalo Novičok," řekl Johnson.

Čižov však trvá na tom, že Rusko chemické zbraně neskladuje a Skripala neotrávilo. "Rusko s tím nemá nic společného," řekl BBC. Upozornil naopak na to, že použitá látka může pocházet z Británie.

Čižov podotkl, že britské pracoviště Porton Down zabývající se výzkumem chemických zbraní je 12 kilometrů od Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera nalezeni 4. března. Oba jsou stále v kritickém stavu. Na otázku, zda si myslí, že odpovědnost padá na Porton Down, Čižov odpověděl: "Nevím, nemám žádný důkaz o ničem, co bylo použito." Připomněl, že několik vědců kteří byli u zrodu nervových látek, odešlo z Ruska a žijí nyní v USA. Žádné "zásoby chemických zbraní po rozpadu Sovětského svazu" zemi neopustily, dodal Čižov.

Britská vláda narážku na britský původ jedu označila za nesmysl. Podle Johnsona to není "odpověď země, která opravdu věří ve svou nevinu".

Poslanec za Salisbury John Glen označil tvrzení, že zdrojem látky byl Porton Down, za pobuřující pokus obvinit vědce v Porton Downu, z nichž mnozí v Salisbury bydlí.

Vil Mirzajanov označovaný za tvůrce Novičoku stanici BBC řekl, že tuto látku "vymyslelo Rusko, Rusko s ní má zkušenosti a učinilo z ní zbraň". "Je to země, která ovládla celý cyklus," citoval ho BBC. Mirzajanov nyní žije v USA.

Americká televize ABC dnes s odkazem na zdroj z tajných služeb oznámila, že neurotoxin mohl mít podobu prášku umístěného ve ventilaci Skripalova automobilu. Britští představitelé mají nyní jasnější představu, jak byl útok proveden, sdělily zdroje ABC. Myslí si, že jed byl v práškové podobě a byl šířen z ventilace Skripalova BMW. Tři zástupci tajné služby televizi sdělili, že pro ně je zřejmé, že neurotoxin je ruského vojenského původu. "Je to látka z doby studené války, něco, o čem tvrdili, že to nikdy neměli," sdělil jeden ze zdrojů o Rusku.

Látce bylo podle tohoto zdroje v Salisbury vystaveno až 38 osob a očekává se, že se objeví další. Při vyšetřování s Brity údajně spolupracují američtí experti na chemickou válku. "Tady se to považuje spíš za pokus o předem plánovanou vraždu" než za snahu bývalého ruského agenta zastrašit, citovala svůj zdroj ABC. Scotland Yard požádal všechny, kdo spatřili Skripalův automobil, aby se přihlásili.

Vstupte do diskuze (63)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie nevrátí německým aktivistům loď, používali ji k záchraně uprchlíků

24.04.2018 14:10 Řím - Italská justice dnes odmítla vydat německé neziskové organizaci Jugend Rettet (JR) loď…

S jarmulkou na hlavě jde o život? Německá židovská obec vydala varování

24.04.2018 13:36 Berlín - Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku…

Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra Sakovou, spolupracovala s…

24.04.2018 13:28 Bratislava - Slovenský premiér Peter Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra nynější státní…

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 12:48 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama