Opravdu islám do Německa patří? Němci mají jasno a Merkelové se to líbit nebude

Berlín - Islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím. V rozhovoru pro bulvární deník Bild to řekl nový německý ministr vnitra Horst Seehofer. Kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merkelová se ale od jeho slov jasně distancovala. A jak to vidí obyčejní Němci?

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Korán

„Islám k Německu nepatří. Německo je formováno křesťanstvím. K tomu patří volné neděle, církevní svátky a rituály jako Velikonoce, Letnice a Vánoce," uvedl Seehofer. „Muslimové, kteří u nás žijí, ale samozřejmě k Německu patří," zdůraznil v rozhovoru Seehofer. Neznamená to podle něj ale, že se Němci z falešné ohleduplnosti vzdají tradic typických pro svou zemi.

Německo je sice podle Merkelové výrazně utvářeno křesťanstvím, ale v zemi žijí také čtyři miliony muslimů. „Tito muslimové patří také k Německu a zrovna tak patří k Německu jejich náboženství, tedy i islám," prohlásila v reakci na jeho slova kancléřka.

Jak to vidí občané? 

Na otázku, zda islám k Německu opravdu patří, asi tři čtvrtiny (74 procent) dotazovaných Němců odpověděly „určitě ne" nebo „pravděpodobně ne“. Průzkum Institutu Civey v pátek zveřejnil magazín FOCUS. Vyplývá z něj, že 54,6 procenta Němců si myslí, že islám „absolutně není" součástí Německa a dalších 19,7 procent odpovědělo, že „pravděpodobně není."

Pouze 6,4 procent respondentů odpovědělo, že islám „rozhodně" patří do Německa a dalších 14,9 procent odpovědělo „pravděpodobně ano" a 4,4 procenta neodpověděly.

Průzkum Institutu Civey také ukázal, že pohled občanů na islám ovlivňuje věk respondentů i politické názory. Zatímco pouze 19,2 procenta zelených voličů například odmítá tvrzení, že islám do Německa patří, mezi voliči Alternativy pro Německo (AfD) je to celých 93 procent.

Jak zdůrazňuje magazín FOCUS, otázka „Patří islám do Německa?" je nepřesná a ponechává značný prostor pro osobní výklad. Zatímco někteří se mohou ptát, zda je islám podstatnou součástí historické identity Německa, někteří ji mohou interpretovat tak, že jde o to, zda jsou muslimové v dnešním Německu vítáni.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie nevrátí německým aktivistům loď, používali ji k záchraně uprchlíků

24.04.2018 14:10 Řím - Italská justice dnes odmítla vydat německé neziskové organizaci Jugend Rettet (JR) loď…

S jarmulkou na hlavě jde o život? Německá židovská obec vydala varování

24.04.2018 13:36 Berlín - Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku…

Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra Sakovou, spolupracovala s…

24.04.2018 13:28 Bratislava - Slovenský premiér Peter Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra nynější státní…

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 12:48 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama