Kiska odmítl jmenovat novou vládu. Problémem je Ráž na "kompro fotce"

Bratislava - Politická krize na Slovensku ještě není u konce. Prezident Andrej Kiska odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které mu navrhla současná koalice. Pokud má být obnovena důvěra společnosti ve státní instituce, je podle Kisky třeba klást na obsazení kabinetu vysoké nároky.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Bratislavský hrad

Kiska dnes novinářům řekl, že dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho, kterého minulý týden pověřil sestavením příštího kabinetu, požádal o předložení nového návrhu do pátku.

"Musí (Pellegrini) přesvědčit, že nová vláda přinese změny, které očekáváme. Musí vytvořit stabilní vládu, jejíž obsazení, a to především osoby ministra či ministryně vnitra, dokáže uklidnit napjatou atmosféru ve společnosti," řekl Kiska.

Tříčlenná koalice se dohodla na vytvoření nového kabinetu po demisi dosavadního premiéra Roberta Fica, který rezignoval minulý týden v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Koalice, která má ve sněmovně většinu, navrhovala v 15členném kabinetu změnu na pěti postech; kromě výměny premiéra také nástupce Pellegriniho ve funkci vicepremiéra pro investice a informatizaci a dále nové ministry vnitra, spravedlnosti a kultury.

Koalice do čela resortu vnitra navrhla Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka a lídra kapely Elán. Ráž mladší je v současnosti generálním tajemníkem úřadu slovenského ministerstva zdravotnictví.

V souladu se slovenskou ústavou je na rozhodnutí hlavy státu, koho jmenuje premiérem. Nový kabinet by měl podle Kisky přesvědčit veřejnost nejen o tom, že chce vyšetřit vraždu Kuciaka a jeho přítelkyně, ale i podezření na působení organizované zločinu, o kterých reportér psal.

"Poslední, co dnes potřebujeme, jsou další nekonečné diskuse a podezření o tom, kdo byl s kým na motorkách a oslavách narozenin nebo další spekulace o personálních propojeních," řekl Kiska. Zjevně tak reagoval na informace slovenských médií, že Ráž se dobře zná s dosavadním ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, s nímž ho spojuje záliba v motocyklech. Už v roce 2011 zveřejnil server pluska.sk fotografii z oslav Kaliňákových čtyřicátin, na níž oba muži spolu s dalšími pózují za motocyklem.

Prezident má podle slovenských médií také výhrady k setrvání Jána Richtera (Směr-SD) na postu ministra sociálních věcí a k návrhu jmenovat poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie Richarda Rašiho vicepremiérem.

Desetitisíce demonstrantů v ulicích slovenských měst se ale nechtějí spokojit s další vládou na dosavadním trojkoaličním půdorysu a požadují předčasné volby. Organizátoři demonstrací dnes potvrdili, že protesty budou pokračovat i tento pátek, například na bratislavském náměstí SNP od 17:00 SEČ.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie nevrátí německým aktivistům loď, používali ji k záchraně uprchlíků

24.04.2018 14:10 Řím - Italská justice dnes odmítla vydat německé neziskové organizaci Jugend Rettet (JR) loď…

S jarmulkou na hlavě jde o život? Německá židovská obec vydala varování

24.04.2018 13:36 Berlín - Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku…

Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra Sakovou, spolupracovala s…

24.04.2018 13:28 Bratislava - Slovenský premiér Peter Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra nynější státní…

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 12:48 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama