Kiska vypekl vládní koalici. Opozice to uvítala, budou další protesty

Bratislava - V pátek budou na Slovensku pokračovat protivládní demonstrace, které byly v uplynulých dvou týdnech největšími protesty v zemi od takzvané sametové revoluce v roce 1989.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Andrej Kiska, slovenský prezident

Největší slovenské opoziční strany uvítaly dnešní rozhodnutí prezidenta Andreje Kisky, který odmítl navrhované složení nové vlády."Krok pana prezidenta považujeme za výjimečný ve výjimečné situaci. Rozumíme tomu, že odmítl jmenovat vládu, ve které má být nástupcem (ministra vnitra) Roberta Kaliňáka jeho kamarád," uvedla nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

"Oceňujeme, že pan prezident se důrazně zasazuje o obnovu důvěry lidí ve stát. Mohl sklonit hlavu, ale rozhodl se nadále stát na straně lidí toužících po slušném Slovensku," uvedl lídr opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Předáci trojice koaličních stran ani vicepremiér Peter Pellegrini rozhodnutí hlavy státu blíže nekomentovali. Předseda nejmenší vládní strany Most-Híd pouze řekl, že očekává složitá jednání koalice. Místopředseda koaliční Slovenské národní strany Jaroslav Paška zase řekl, že nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie premiéra v demisi Fica by se mohla rozhodnout pro předčasné volby.

"Kiska se nadechl k odvážnému výkonu, a to je ještě mírné slovo. Odmítnout jmenovat vládu s jasně deklarovanou parlamentní většinou je precedens, jaký jsme na Slovensku ještě neviděli," napsal list Sme k rozhodnutí hlavy státu. Dodal, že ústava sice prezidentovi dává při výběru premiéra volné ruce a ani mu nestanoví žádné lhůty, zároveň ale Kiska podle něj převrátil naruby ústavní tradici, že parlamentní většina měla dosud právo vybrat si vládu podle svého rozhodnutí.

Organizátoři dřívějších protivládních demonstrací svolali na pátek další protesty do Bratislavy a další měst. "Pan Pellegrini v pondělí předložil problematické nominace, kterým veřejnost po událostech a zjištěních Jána Kuciaka nedůvěřuje," napsali občanští aktivisté, kteří demonstrace organizují. Byť ještě minulý týden požadovali vypsání předčasných voleb, což koalice odmítla, tentokrát žádají vznik důvěryhodné vlády a důkladné a nezávislé vyšetření vraždy reportéra a jeho přítelkyně, jakož i kauz, o kterých reportér psal.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Norimberka bouralo auto s Čechy. Jedna žena zemřela, čtyři lidé byli…

25.04.2018 22:00 Norimberk - Při srážce českého vozu s nákladním autem na dálnici u Norimberka zemřela dnes…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Separatistická organizace ETA odevzdala francouzské justici zbraně a munici

25.04.2018 21:06 Bayonne - Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes francouzské justici předala…

Morawiecki a Pellegrini se shodli v pohledu na peníze z EU

25.04.2018 20:16 Aktualizováno Varšava - Polsko a Slovensko mají prakticky shodné názory na budoucnost kohezních fondů (fondů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama