Pomsta Libyjců za bombardování? Obviněný Sarkozy se rozkřikuje, prý je obětí pomluv

Paříž - Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že obvinění z nezákonného financování předvolební kampaně byla vznesená bez jakéhokoli hmotného důkazu a celá kauza je pokusem Libyjců pomstít se za francouzské bombardování Libye v roce 2011.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sarkozy, Nicolas

Sarkozy čelí v kauze peněz od Kaddáfího předběžnému obvinění a je pod soudním dohledem. Le Figaro dnes zveřejnil údajný přepis jeho řeči.

"Jsem obviněn bez jakéhokoli hmotného důkazu na základě prohlášení (někdejšího libyjského diktátora) pana Kaddáfího, jeho syna, jeho synovce, jeho bratrance, jeho mluvčího, jeho bývalého premiéra a prohlášení pana Takieddinea, o němž je potvrzené, že vícekrát bral peníze od libyjského státu," citoval list Sarkozyho.

Kvůli svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea vyšetřování libyjské stopy ve financování Sarkozyho kampaně v roce 2013 začalo. Muž tvrdí, že v letech 2006 a 2007 předal Sarkozymu tři kufry s bankovkami o celkové hodnotě pěti milionů eur (dnes 127 milionů korun) na kampaň před volbami v roce 2007. Peníze prý pocházely přímo od Kaddáfího.

Sarkozy u soudu řekl, že podnikatel tvrzení o setkáních nijak nedoložil a lhal také o jiných aspektech případu. Ten podle exprezidenta začal kvůli přijetí Kaddáfího oponentů v Elysejském paláci 11. března 2011. "V tomto momentě, a ne dříve, tato kampaň křivých obvinění začala," řekl Sarkozy, přičemž zdůraznil, že to byl on, kdo u OSN získal podporu pro bombardování jednotek Kaddáfího režimu.

"Od 11. března 2011 prožívám peklo těchto pomluv," uvedl v řeči Sarkozy. Dodal, že aféra kolem peněz z Libye jej stála i volební vítězství v roce 2012, kdy neobhájil prezidentský post po prohře s Françoisem Hollandem o tři procenta hlasů.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie nevrátí německým aktivistům loď, používali ji k záchraně uprchlíků

24.04.2018 14:10 Řím - Italská justice dnes odmítla vydat německé neziskové organizaci Jugend Rettet (JR) loď…

S jarmulkou na hlavě jde o život? Německá židovská obec vydala varování

24.04.2018 13:36 Berlín - Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku…

Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra Sakovou, spolupracovala s…

24.04.2018 13:28 Bratislava - Slovenský premiér Peter Pellegrini navrhl do funkce ministra vnitra nynější státní…

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 12:48 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama