Hra o migrantech vyvolala rozhořčení. Je to nejhloupější propaganda, tvrdí kritici

Vídeň - První veřejné představení rakouské hry o migrantech byla zrušeno poté, co ji kritici označili za „nejhloupější propagandu". Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Hra „Welt in Bewegung", česky Svět v pohybu, byla vytvořena na zakázku pro rakouské ministerstvo vnitra. Příběh je o dvou žadatelích o azyl - Syřanovi Nadimovi, který uprchl před občanskou válkou v jeho vlasti, a Mojovi „z Afriky", uvádí server The Local.

„Ekonomický migrant" Mojo je zobrazen jako člověk, který naivně opustil  svou nejmenovanou domovskou zemi poté, co viděl na YouTube videa o pašerácích, kteří tvrdili, že nově příchozí v Evropě dostanou 6 000 eur, auto a dům.

Po odmítnutí jeho žádosti o azyl se Mojo dostává do spárů extremistů z Islámského státu. Policie ho chytí a migrant je deportován. Konec jeho příběhu je ale šťastný, protože v Africe založí rodinu a začne podnikat.

Nadim je naopak dobře vzdělaný a zdvořilý, může prokázat, že uprchl z války, usiluje o integraci do rakouské společnosti a učí se německy. Díky tomu získá azyl. Mezi další postavy patří dvě rasistické starší rakouské ženy, dychtivý novinář a důvěryhodný „pomocník", který nabízí kurzy jógy pro uprchlíky. 

Hru už vidělo asi 7 až 10 tisíc dětí ve věku 11 až 17 let ve školách ve Vídni a jinde. První představení pro širokou veřejnost mělo být odehráno v hlavním městě v pátek večer. Ovšem v on-line programu byla před uvedením hry uvedena informace, že představení bylo zrušeno, údajně kvůli „odlišnému pohledu na hru a její pozadí.

Autor hry Edmund Enge řekl rádiu Oe1, že přibližně 350 učitelů ocenilo hru „téměř výhradně pozitivní kritikou a reakcemi ze všech stran". Nicméně veřejná rozhlasová stanice FM4 citovala jednoho nepojmenovaného učitele, který viděl hru a který tvrdil, že „ohrožuje roky práce v oblasti integrace". Režisérka Tina Leischová pak dílo označila za „nejhloupější propagandu".

„Hra je o tom, co ministerstvo nařídilo. Vlastně to není hra, je to indoktrinace, jejímž cílem je myslet tou správnou cestou," tvrdí Gerhard Ruiss z rakouského sdružení spisovatelů IG Autorinnen Autoren.

Mluvčí ministerstva vnitra Alexander Marakovits tyto výtky odmítá. „Je třeba zjednodušit věci. Integrace je velmi složitá otázka... Celé poselství bylo pod odborným dohledem zkráceno. Tohle nemá nic společného s propagandou nebo s něčím jiným. Jedná se pouze o poskytování informací," uvedl.

Současná rakouský ministr vnitra Herbert Kickl z krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ), způsobil v lednu rozruch návrhem, aby se žadatelé o azyl v budoucnosti ubytovávali „koncentrovaně". Domněnku, že zvolil slovo záměrně s odkazem na nacistické koncentrační tábory, odmítl. Hra ovšem byla vytvořena na pokyn jeho předchůdce z Rakouské lidové strany (ÖVP) Wolfganga Sobotky.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Norimberka bouralo auto s Čechy. Jedna žena zemřela, čtyři lidé byli…

25.04.2018 22:00 Norimberk - Při srážce českého vozu s nákladním autem na dálnici u Norimberka zemřela dnes…

EU chce posílit vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi západního Balkánu, říká…

25.04.2018 21:19 Bělehrad - Evropská unie chce dál posílit ekonomické i další vztahy se Srbskem a dalšími zeměmi…

Separatistická organizace ETA odevzdala francouzské justici zbraně a munici

25.04.2018 21:06 Bayonne - Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes francouzské justici předala…

Morawiecki a Pellegrini se shodli v pohledu na peníze z EU

25.04.2018 20:16 Aktualizováno Varšava - Polsko a Slovensko mají prakticky shodné názory na budoucnost kohezních fondů (fondů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama