Šéf slovenské policie nehodlá odstoupit, za nátlakem je prý Kiska

Bratislava - Šéf slovenské policie Tibor Gašpar nehodlá po čtvrtečních protestech odstoupit z funkce. Za snahou o jeho odvolání prý stojí prezident Andrej Kiska, jehož se prý týká vyšetřování elitní policejní jednotky NAKA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Policie SR, ilustrační fotografie

Tlak na Gašparovo odstoupení sílí od únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky: současný policejní prezident podle části médií a opozice není zárukou nezávislého vyšetření případu, který vedl k pádu vlády premiéra Roberta Fica a vytvoření nového kabinetu vedeného Ficovou stranou Směr.

Na 30.000 lidí v Bratislavě ve čtvrtek požadovalo odvolání Gašpara, který je podle demonstrantů symbolem politického vlivu na výkon spravedlnosti.

Nový premiér Peter Pellegrini výzvy k odchodu policejního šéfa odmítá. Gašpar dnes naznačil, že sám zatím odstoupit nehodlá. "Považuji to za politický požadavek," řekl Rádiu Aktual. Netvrdí prý ale, že by "takové myšlenky v hlavě nevyhodnocoval".

Policejní prezident rovněž zaútočil na slovenskou hlavu státu, která podle něj stojí za tlakem na jeho odvolání, protože ji vyšetřuje NAKA. Elitní útvar má údajně pět spisů, které se týkají Kisky, a ve dvou případech bylo zahájeno stíhání.

"Mluvím o pozemku a o daňovém chování společnosti, v níž je pan prezident. A já vnímám, že tím, kdo nastoluje otázku mého odchodu, je pan prezident, a kladu si otázku, zda není v konfliktu zájmů," prohlásil Gašpar. 

Kiska se pro Gašparovo odvolání vyslovil ve čtvrtek na tiskové konferenci po setkání s českým protějškem Milošem Zemanem ve Vysokých Tatrách. "Už při jmenování vlády a při rozhovoru s ministrem vnitra jsem řekl, že výměna klíčových lidí v policii, mezi které patří i policejní prezident, je klíčovou věcí k tomu, abychom mohli začít budovat důvěru lidí v policii. Nemáme šanci tuto důvěru vrátit, pokud nedokážeme v nejbližších dnech zrealizovat tak nesmírně důležitou věc, jakou je odstoupení policejního prezidenta," prohlásil Kiska, který v minulosti podnikal.

Gašpar dnes ujistil, že nemá vliv na vyšetřování, a varoval, že se může stát, že bude policejní prezident odvoláván každé dva týdny, pokud se znelíbí části politického spektra nebo prezidentovi země. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vztahy NATO-Rusko? Jedny z nejhorších za poslední roky, přiznal Stoltenberg

26.04.2018 12:43 Brusel - Vztahy Severoatlantické aliance a Ruska jsou nyní nejsložitější a nejnapjatější za řadu…

Konec levice v Evropě? Na tradiční strany padá stín, Itálii vrhá do rukou…

26.04.2018 12:18 Řím - Italský prezident Sergio Mattarella se po neúspěších předsedkyně Senátu Elisabetty Alberti…

Irsko má obavy z ovlivnění výsledků květnového referenda o potratech

26.04.2018 12:05 Dublin - V Irsku proběhne 25. května celostátní referendum o změně ústavy, která by umožnila ženám…

EU došla trpělivost? Proti migrantům může zakročit hrubou silou

26.04.2018 11:31 Brusel – Identifikace uprchlíků je jeden z největších problémů, s nímž se evropské země potýkají v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama