Londýn sužuje vlna násilí. Policie po dalších útocích svolala krizové jednání

Londýn - Londýnská policie se snaží najít odpověď na znepokojivou vlnu násilí z posledních měsíců. Dnes jednala se zástupci veřejnosti, místními politiky či s lidmi věnujícími se práci s mládeží.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Britská policie, ilustrační fotografie

K několika vraždám tohoto týdne ve čtvrtek v britském hlavním městě přibylo šest útoků nožem, informovala zpravodajská společnost BBC. K útokům došlo mezi 12:50 a 22:05 místního času (13:50 a 23:05 SELČ). Nikdo při nich nezemřel, dva 15letí a jeden 13letý chlapec jsou v péči lékařů ve vážném, ale stabilizovaném stavu. V souvislosti se dvěma čtvrtečními incidenty zatkla policie celkem tři mladíky podezřelé z těžkého ublížení na zdraví.

Policie v Londýně vyšetřovala 55 vražd spáchaných letos, za únor a březen byl jejich počet zároveň vyšší než v New Yorku, což se podle agentury Reuters stalo poprvé v novodobé historii. Většina obětí zemřela po pobodání.

"Londýn v současnosti zažívá mimořádnou vlnu útoků páchaných noži a střelnými zbraněmi," citoval deník The Guardian z pozvánky policie na dnešní krizový mítink. "Je důležité, aby naše reakce vycházela z obav komunit a abychom identifikovali veškeré napětí mezi komunitami," pokračovalo sdělení.

"Je důležité vědět, že naše obavy jakožto komunity někdo vnímá... Je to problém všech a více Londýňanů si musí uvědomit, že tato situace může klidně nějakou dobu přetrvat," řekla po jednání aktivistka Nicola Calica-Myallová, jejíž 17letý syn přežil útok, při němž utrpěl 37 bodných ran. Londýnský starosta Sadiq Khan ale čelí výzvám, aby byl ve věci aktivnější, a 25členná městská rada jej požádala, aby se příští středu zúčastnil mimořádné schůzky ohledně vlny násilností.

Šéfka londýnské policie Cressida Dicková se v rozhovoru s deníkem Evening Standard naopak snažila tlumit poplašné nálady a řekla, že ačkoli není situace ideální, Londýn je stále bezpečné město. "Nedělá mi to radost, je to přes čáru, ale nejedná se o obrovskou epidemii, o níž se často hovoří," uvedla. 

Řada politiků v posledních dnech kritizuje vládu i londýnskou radnici za slabou reakci, opoziční labouristé označili za jednu z příčin zhoršeného stavu škrty v policejních rozpočtech, které jsou součástí dlouhodobých úsporných opatření vlády.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Ropa z USA teče do Evropy

23.04.2018 20:35 Londýn - Jak snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vybalancovat trh s ropou přináší ovoce…

Vévodkyně Kate porodila. Třetí dítě je chlapec

23.04.2018 19:32 Aktualizováno Londýn - Vévodkyně Kate dnes porodila třetího královského potomka. Chlapec se narodil dnes v 11:01.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama