Druhé referendum? Většina Britů chce hlasovat o brexitové dohodě

Londýn - Jak ukazuje průzkum agentury YouGov, většina Britů si přeje referendum ke konečné podobě dohody o brexitu, kterou by měla premiérka Theresa Mayová vyjednat se zástupci Evropské unie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Referendum o vystoupení Británie z EU.

Druhé referendum, ve kterém by se Britové o vystoupení z unie rozhodovali na základě podmínek, které vyjedná Mayová, by si podle průzkumu přálo 44 procent dotázaných. 36 procent respondentů další lidové hlasování odmítlo.

Pokud by se druhé referendum skutečně konalo, zvítězili by se 44 procenty zastánci setrvání Británie v EU. Pro brexit by se vyslovilo o tři procentní body méně Britů.

Agentura YouGov průzkum provedla pro organizaci Best for Britain (Nejlepší pro Británii), která se staví proti brexitu. "Jediným demokratickým způsobem, jak zakončit tento proces (jednání o brexitu), je ujistit se, že poslední slovo budou mít lidé této země - nikoli poslanci napříč Evropou," uvedla ředitelka Best for Britain Eloise Toddová. 

Podle ní by měla britská vláda nechat lidi rozhodnout, zda chtějí, aby Británie opustila EU na základě vyjednané dohody, nebo v ní zůstala za současných podmínek.

Dohoda o brexitu musí být hotova zhruba v říjnu, aby se stihl ratifikační proces do konce března 2019, kdy by měla Británie unii opustit. Už loni v prosinci britský parlament proti vůli Mayové prosadil dodatek k zákonu o vystoupení země z unie, který zákonodárcům poskytne rozhodující slovo o podobě brexitu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda tisku v Evropě utrpěla. Problém má i Česko, varují Reportéři bez…

25.04.2018 07:22 Berlín - Míra svobody tisku se loni nejvíce snížila v Evropě. Vyplývá to z každoroční zprávy…

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 22:33 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Italská policie při kontrole vozu našla arzenál zbraní

24.04.2018 22:20 Gorizia (Itálie) - Italská policie při rutinní silniční kontrole vozu, který do země přijel ze…

Británie odmítla přepravit nevyléčitelně nemocného chlapce do Říma

24.04.2018 20:58 Londýn/Řím - Britský soud dnes vyloučil přepravu nevyléčitelně nemocného batolete do Vatikánu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama