Švédsko obvinilo Číňana. Infiltroval se mezi Tibeťany, aby je mohl špehovat

Stockholm - Ve Švédsku byl obviněn čínský občan, který se údajně infiltroval do komunity tamních tibetských uprchlíků. Stockholmská prokuratura dnes oznámila, že mezi nimi pravděpodobně prováděl špionáž z pověření Pekingu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlajka Švédska

Muž proto poslán před švédský soud. Jeho špion údajně působil od července 2015 až do svého zadržení švédskými tajnými službami loni v únoru.

Devětačtyřicetiletý Dordží Gjancan byl obviněn z proniknutí do tibetské komunity, která ve Švédsku podle tamních úřadů čítá 130 členů. Od Tibeťanů měl získávat informace o jejich povolání, rodinné situaci a politických aktivitách. Tyto informace poté údajně za odměnu předával agentovi čínského režimu.

Podle agentury AFP žil Číňan ve Švédsku od začátku tisíciletí. Sám tam přicestoval jako tibetský uprchlík a vystupoval pod různými identitami. Obviněný se dokonce účastnil několika demonstrací proti čínské politice v Tibetu, mimo jiné i v Norsku, kde jako reportér rozhlasové stanice Voice of Tibet zpravodajsky pokrýval návštěvu dalajlamy.

"Je to velmi závažný zločin. Špionáž se týkala velkého počtu zranitelných osob", jejichž příbuzní v Tibetu by mohli být vystaveni nátlaku čínského režimu, řekl AFP prokurátor..

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tusk vypovídal v případu letecké katastrofy u Smolensku

23.04.2018 22:04 Aktualizováno Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vystoupil jako svědek před varšavským soudem v…

Brexit: Mayová utrpěla další porážku, tentokrát od Sněmovny lordů

23.04.2018 21:58 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí při řízení odchodu své země z Evropské unie dalšímu…

Ropa z USA teče do Evropy

23.04.2018 20:35 Londýn - Jak snaha Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vybalancovat trh s ropou přináší ovoce…

Vévodkyně Kate porodila. Třetí dítě je chlapec

23.04.2018 19:32 Aktualizováno Londýn - Vévodkyně Kate dnes porodila třetího královského potomka. Chlapec se narodil dnes v 11:01.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama