V Paříži se otevřel nový justiční palác, údajně největší v Evropě +VIDEO

Paříž - Po více než roce zpoždění se dnes na severozápadě Paříže otevřel nový justiční palác, který je podle francouzského tisku největší v Evropě. Moderní prosklený mrakodrap je nyní se svými 160 metry a 38 patry druhou nejvyšší budovou v Paříži po věži Montparnasse. Ve třístupňové stavbě od proslulého italského architekta Renza Piana se nachází 90 soudních síní. Palác, jenž Piano označil za "vertikální město", pojme až 9000 lidí.

Přidejte svůj názor

Francie, ilustrační foto

Na terasách jednotlivých "schodů" je vysázeno 232 stromů. Mají pomoci usměrňovat teplotu uvnitř budovy, která se nachází ve čtvrti Batignolles v 17. pařížském obvodu.

Světlo prostupující stavbou má evokovat přístupnost justice. "Justiční palác má být důstojný a vzbuzovat respekt, ale nikoli tíživý pocit," řekl serveru franceinter.fr architekt Bernard Plattner, který na projektu spolupracovat s Pianem.

zdroj: YouTube

Nová jsou i bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že palác neobestupují mříže jako v případě staré budovy v centru metropole, je sklo na úrovni chodníku zesílené a odolat by mělo stokilogramové náloži. V paláci je rozmístěno 1500 bezpečnostních kamer.

Budova má ale své kritiky, kteří poukazují především na její špatnou dostupnost a nedostatek parkovacích míst. Někteří advokáti se také obávají ztížené komunikace s kolegy i klienty kvůli množství bezpečnostních prvků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda tisku v Evropě utrpěla. Problém má i Česko, varují Reportéři bez…

25.04.2018 08:47 Aktualizováno Berlín - Svoboda tisku se loni zhoršila v celém světě, nenávistné klima vůči novinářům pak panuje…

Merkelová přiznala chybu? Německo je plné uprchlíků a lidí arabského…

24.04.2018 22:33 Aktualizováno Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro izraelskou televizí Israel TV…

Italská policie při kontrole vozu našla arzenál zbraní

24.04.2018 22:20 Gorizia (Itálie) - Italská policie při rutinní silniční kontrole vozu, který do země přijel ze…

Británie odmítla přepravit nevyléčitelně nemocného chlapce do Říma

24.04.2018 20:58 Londýn/Řím - Britský soud dnes vyloučil přepravu nevyléčitelně nemocného batolete do Vatikánu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama