Útok v Sýrii odhalil nepříjemnou pravdu? Hráli jsme druhé housle, naše letectvo a námořnictvo zaostává, zlobí se Britové

Londýn – Letectvo a námořnictvo vždy patřilo k nejlepším složkám v rámci britských ozbrojených sil. List Daily Mail se ale obává, že Británie nyní zaostává za svými spojenci jak na moři tak ve vzduchu. V plné nahotě se prý britské potíže měly ukázat během víkendových útoků na Sýrii.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

HMS Queen Elizabeth

Británie podle listu hrála v sobotním útoku na Sýrii až druhé (nebo dokonce třetí) housle. Podle informací, jež mají autoři k dispozici vypálili Britové během akce pouhých osm střel z celkových 105 použitých. Šlo o podzvukové střely Strom Shadow, jež byly odpáleny z letadel britské RAF.

Z britských lodí žádné střely nevzlétly. Vůdčí roli tak musel převzít francouzský torpédoborec Languedoc. Akce se sice zúčastnil moderní britský torpédoborec HMS Duncan, ten ale zatím nemá nainstalována zařízení pro odpalování raket. Důvodem jsou škrty v armádním rozpočtu. S nainstalováním odpališť se počítá v horizontu několika let.

HMS Duncan přesto našel v akci využít. Chránil britskou základnu na Kypru, z níž vzlétala letadla RAF. Jeho protivzdušné zbraňové systémy byly připraveny reagovat na případný ruský protiútok.

Britové se dle deníku příliš nevyznamenali ani při akcích ve vzduchu. Francie do útoku poslala jak letadla Rafale, jež útočila na pozemní cíle, tak stíhačky Mirage 2000, jež celou akci kryly a byly připraveny reagovat na případný letecký protiútok. Britové oproti tomu nasadili obstarožní letouny Tornado GR4, jež jsou ve službě již od roku 1979 a příští rok by měly odejít do výslužby.


I britská letadla byla kryta svými kolegy, jednalo se o moderní stroje typu Typhoon. Ty ale nebyly vybaveny raketami pro útok na pomezní cíle. Na vině jsou opět rozpočtové škrty. Velení RAF již ale pracuje na nápravě. Typhoony by měly být těmito zbraněmi vybaveny na počátku roku 2019.

Na druhé straně ale britská strana zajišťovala zpravodajské a mapové podklady pro průběh akce. Britové nasadili rovněž svůj moderní špionážní letoun Boeing RC-135, jež monitoroval činnost syrské protivzdušné obrany a zjišťoval, zda spojenecké rakety zasáhly vytyčené cíle.

Britská RAF by měla brzy dostat žádanou injekci. Moderní letadlová loď HMS Queen Elizabeth je momentálně testována pro potřeby nasazení vrtulníků. Již brzy by se ale měla vrátit do služby. Po svém návratu se vydá do USA, kde budou námořníci testovat použití supermoderních amerických letounů F-35B. Ty by následně měly být palubními stroji HMS Queen Elizabeth. Operační provoz je naplánovaný na počátek roku 2020.     

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalita migrantů? Mladí Afričané dělají problémy. Nemají co ztratit,…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Berlín - Studie provedená německou federální policií (BKA) o kriminalitě migrantů zjistila, že…

V Itálii se možná rýsuje vláda, PD bude jednat s Hnutím pěti hvězd

26.04.2018 20:49 Řím - Vedení italské Demokratické strany (PD) bude za týden jednat o možné vládní koalici s…

Fico opět v ráži. Napadl Kisku, média i protestující

26.04.2018 18:31 Bratislava - Po vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky nastal…

Trump v červenci poletí do Velké Británie, setká se s Mayovou

26.04.2018 18:28 Washington - Americký prezident Donald Trump přijede 13. července na pracovní návštěvu Británie,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama