Poslanci EP si pozvali Zuckerberga, bude muset vysvětlovat únik dat

Štrasburk - Europoslanci dnes v diskusi o ochraně dat a osobních údajů na sociálních sítích vyzvali ředitele společnosti Facebook Marka Zuckerberga, aby jim přišel do Evropského parlamentu (EP) vysvětlit kauzu kolem zneužití údajů uživatelů jeho sítě firmou Cambridge Analytica. Totéž učinil nedávno i šéf EP Antonio Tajani.

Přidejte svůj názor

Mark Zuckerberg a jeho žena

Řada europoslanců vyzvala Zuckerberga, aby se přišel zodpovídat i do EP, když už kauzu vysvětloval v americkém Kongresu. Chtějí, aby jim šéf Facebooku mimo jiné vysvětlil, jak chce zabránit úniku osobních údajů uživatelů jeho sítě a jejich zneužití ke komerčním účelům.

Facebook dostala do problémů zpráva, podle níž společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů sociální sítě Facebook a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro volební kampaň v USA. Zuckerberg přiznal, že firma pochybila. Omluvil se uživatelům a slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.

Mnozí europoslanci ocenili novou unijní legislativu, Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), která má začít platit 25. května. Komisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová na plenárním zasedání ve Štrasburku uvedla, že mnohé země "hledí na tuto legislativu s inspirací".

Naopak například německý europoslance Axel Voss si nedělá iluze. Podle něj budou podobné skandály pokračovat, i když GDPR vstoupí v platnost. "Nemůžeme měnit legislativu pokaždé, když ji někdo poruší," přidal se polský europoslance Dobromir Sośnierz. Dodal, že sice nevěří tomu, že Facebook dobře spravuje jeho údaje, nevěří prý ale ani evropské byrokracii. "Pokud se mi něco nelíbí na sociálních sítích, vždycky se z nich můžu odhlásit," řekl polský europoslanec.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlín ve víru demonstrací: Městem pochodují příznivci i odpůrci…

27.05.2018 13:47 Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Macron se vložil do Libye, v Paříži se sejdou aktéři tamního konfliktu

27.05.2018 13:45 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na příští týden do Paříže hlavní aktéry…

Boj za povolení potratů se přelil do Severního Irska, Mayová čelí tlaku na…

27.05.2018 13:11 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů…

Slídil Instagram? Sleduje doslova naše pohyby, uživatelé jsou znechuceni

27.05.2018 12:48 Aktualizováno Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama