Kolem brexitu zase přituhuje: Británie hodlá ochránit pozici Severního Irska

Londýn - Britská vláda dnes uvedla, že hodlá v rámci vyjednávání o odchodu z Evropské unie ochránit pozici Severního Irska na vnitřním trhu Británie. Reagovala tak na zprávu v deníku The Telegraph, podle níž Evropská unie ve středu odmítla návrhy Londýna na řešení otázky hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

Přidejte svůj názor

Brexit

"Jasně říkáme, že pozici Severního Irska na vnitřním trhu Británie ochráníme," citovala mluvčího britského ministerstva pro vystoupení z EU agentura Reuters. Brusel se přitom s Londýnem dříve dohodl na "nouzovém" řešení otázky irské hranice, při němž by Severní Irsko prakticky setrvalo v jednotném trhu EU, aby se zabránilo obnovení klasických hraničních kontrol.

Londýn v tomto bodě rozhovorů usiluje o to, aby v Severním Irsku platila stejná pravidla jako ve zbytku království, a zároveň o zachování volného režimu na hranici s Irskem. Poslední návrh premiérky Theresy Mayové podle deníku The Telegraph v Bruselu ve středu pohořel.

Podle diplomatů, kteří jsou obeznámeni s postupem jednání mezi Londýnem a Bruselem, má Evropská komise obavu z možných britských snah aplikovat řešení k irské hranici na celé britské území. Tím by Londýn získal přístup na unijní vnitřní trh se zbožím a v praxi by se mu tak podařilo vybrat si z podmínek účasti na jednotném trhu jen to, co je pro Británii výhodné.

Evropští vyjednavači od počátku trvají na tom, že není možné, aby si Británie po odchodu z EU jen "vyzobávala třešničky" a z pravidel a závazků jednotného trhu uplatňovala jen ty části, které jsou pro ni výhodné. Obě britskou stranou navrhované varianty řešení EU odmítla.

"Bylo to detailní a klinické vyvrácení," řekl The Telegraph nejmenovaný vysoce postavený unijní diplomat. "Zazněl jasný vzkaz, že žádná z britských možností pro režim na hranicích by nefungovala. Vůbec žádná," dodal.

Otázka irské hranice je nyní podle diplomatických zdrojů ČTK nejspíš nejvíce problémovým bodem aktuálně připravované dohody o vystoupení Británie z EU. Britská vláda chce po brexitu opustit jak unijní vnitřní trh, tak celní unii.

Horní komora britského parlamentu ale ve středu schválila dodatek k zákonu o odchodu z Evropské unie, který nechává otevřenou možnost, aby země po brexitu zůstala s EU v celní unii.

Teprve v počátcích jsou rozhovory o budoucnosti vzájemných vztahů. Ještě ve čtvrtek odpoledne neměli zástupci EU z Londýna potvrzené, zda britská strana plánuje dopředu nabídnout svou vlastní pozici k počínajícím jednáním.

Podle listu Financial Times uvažuje britský vyjednavač David Davis o tom, že by Londýn připravil a představil vlastní podrobnou představu a tím "předběhl" Evropskou komisi, která dosud s podobnými materiály obvykle přicházela jako první.

Britské straně se podle diplomatů příliš nelíbí, že EU27 pro budoucnost uvažuje jen o dohodě o volném obchodu a že se k Británii chce z hlediska společné zahraniční a bezpečnostní politiky chovat jako ke každé jiné zemi mimo unijní blok.

Další jednací kolo je v tuto chvíli naplánované na počátek května. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier dnes televizi France 2 řekl, že na smlouvě o odchodu Británie zbývá diplomatům ještě asi čtvrtina práce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od pátku budou mít bezpečnostní složky přehled, kdo létá po EU

24.05.2018 17:28 Praha - Informační systém, který bude spravovat informace o všech cestujících v letecké dopravě v…

Británie chce i po brexitu úzce spolupracovat s EU

24.05.2018 17:13 Brusel - Londýn by po brexitu chtěl v zahraniční politice zajistit těsnou spolupráci s Evropskou…

Španělsko nahání odsouzeného rappera Valtonyce, na twitteru nechal ostrý…

24.05.2018 16:46 Madrid - Španělský soud dnes vydal mezinárodní zatykač na rappera známého pod pseudonymem Valtonyc,…

V Rumunsku zadrželi rakouského milionáře, počítač měl napěchovaný dětským…

24.05.2018 16:43 Bukurešť - Rumunská speciální prokuratura pro závažnou trestnou činnost (DIICOT) zadržela…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama