Britská královna Alžběta II. v sobotu oslavila 92. narozeniny

Londýn - Diváci v sále londýnské koncertní haly Royal Albert Hall měli v sobotu večer vzácnou příležitost zazpívat Happy Birthday - šťastné narozeniny - Alžbětě II., nejdéle vládnoucí korunované hlavě v britských dějinách, které bylo dvaadevadesát. Královna zamávala davu a nadšený aplaus sklidil i její nejstarší syn, princ Charles, který oslavenkyni uvedl slovy: "Královna Alžběta II., maminka."

Přidejte svůj názor

Královna Alžběta II. na oficiálním portrétu k jejím 90. narozeninám

Královna přišla na pódium na závěr koncertu, při kterém mimo jiné vystoupili britští zpěváci Sting, Tom Jones či Jamie Cullum, a mezi další hosty australská hvězda Kylie Minogue, která je v Británii velmi oblíbená.

Nechyběla vzpomínková pasáž na dlouhý královnin život a panování od zvukového záznamu projevu, který Alžběta pronesla při svých 21. narozeninách, až po video z jejího zlatého jubilea - padesáti let na trůnu, kdy se v červnu 2002 v Londýně na Alžbětinu počest shromáždil zhruba milion lidí.

Na sobotní oslavě byli také královnini vnuci: princ William a princ Harry se snoubenkou Meghan Markleovou, jejichž svatba je plánována na 19. května ve Windsorském zámku. Williamova manželka Kate, která čeká třetí dítě, se koncertu nezúčastnila a chyběl také královnin manžel princ Philip, který se zotavuje po nedávné operace kyčelního kloubu.

Alžběta II. každoročně slaví narozeniny dvakrát. Poprvé obvykle jen v rodinném kruhu v den svého výročí - tedy 21. dubna; oficiální veřejná oslava s vojenskou přehlídkou se poté koná druhou červnovou sobotu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slídil Instagram? Sleduje doslova naše pohyby, uživatelé jsou znechuceni

27.05.2018 11:43 Aktualizováno Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Kurz zopakoval odpor k migračním kvótám, chce měnit mandát Frontexu

27.05.2018 11:36 Vídeň - Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce prosadit, aby pracovníci Evropské agentury pro…

Brexit zasahuje až do vesmíru. Co bude s navigačním systémem Galileo?

27.05.2018 08:39 Londýn/Brusel - Až na oběžnou dráhu zasahují spory mezi Londýnem a Bruselem při nynějším…

Mnichov děsil rozzuřený rotvajler. Pokousal pět lidí, policie ho zastřelila

27.05.2018 08:08 Mnichov - Policie v německém Mnichově zastřelila psa, který pokousal pět lidí.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama