Slovensko pošle vojáky do Pobaltí, vláda návrh schválila

Bratislava - Slovenská vláda dnes schválila návrh vyslat přibližně 150 vojáků do Lotyšska. Slovenská jednotka by tam měla působit v rámci operace NATO zaměřené na zajištění kolektivní obrany. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho také navrhl, aby se novým náčelníkem generálního štábu ozbrojených sil stal generálmajor Daniel Zmeko. V reakci na rozhodnutí kabinetu současný zástupce náčelníka generálního štábu Pavel Macko označil Zmeka za kandidáta třetí úrovně a oznámil, že podá žádost o uvolnění do zálohy.

Přidejte svůj názor

NATO

Po schválení mise parlamentem, ve kterém má vládní koalice většinu, bude až 152 slovenských vojáků působit hlavně ve výcvikovém prostoru Adaži v Lotyšsku. Mandát vojáků se podle předlohy vztahuje na celé území Lotyšska s možností jejich vyslání do Litvy, Estonska či Polska. Vybaveni budou příslušnou technikou včetně zbraní.

Podle slovenského ministerstva obrany je cílem operace demonstrovat soudržnost NATO a odhodlání podílet se na eliminaci případných hrozeb. Slovenská jednotka bude působit v sektoru pod vedením Kanady.

"Tímto vysláním (vojáků) potvrzujeme, že jsme důvěryhodným partnerem NATO a zodpovědným způsobem plníme své povinnosti. Je to reakce na vyhodnocení toho, že jsme připraveni splnit úkoly zajištění kolektivní obrany. Kolektivní obrana není jen vůči konkrétnímu protivníkovi nebo nepříteli, ale vůči jakémukoliv nepříteli," řekl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš na dotaz, zda je zmiňovaná mise na východním křídle NATO reakcí na aktivity Ruska.

Slovensko v rámci opatření na posílení kolektivní obrany na východním křídle aliance již minulý rok vyslalo své vojáky na cvičení do Lotyšska. Šlo o součást společné iniciativy států takzvané visegrádské čtyřky (V4), do které patří také Česká republika, Maďarsko a Polsko. Armády států V4 se střídaly na cvičení v pobaltských zemích.

Slovenská vláda také navrhla prezidentovi Andreji Kiskovi, aby novým náčelníkem generálního štábu armády jmenoval současného národního ředitele pro vyzbrojovaní na ministerstvu obrany generálmajora Zmeka. Na tomto vysokém postu v armádě nahradí generála Milana Maxima, kterému v květnu uplyne čtyřleté funkční období. Prezidentská kancelář odpoledne oznámila, že Kiska jmenuje Zmeka ve čtvrtek.

Proti jmenování Zmeka vystoupil první zástupce náčelníka generálního štábu armády Pavel Macko. V prohlášení, které otiskl list Denník N, Macko tvrdil, že včetně jeho je v armádě několik generálů s většími zkušenostmi, než jaké má Zmeko.

"V případě pana Zmeka jde o účelový výběr kandidáta z třetí úrovně velení a řízení, a to i co do reálných zkušeností, přičemž v první a druhé úrovni velení je kromě mě minimálně pět dalších generálů s podstatně většími zkušenostmi nejen z domácích funkcí, ale i z mezinárodních struktur, než má pan generál Zmeko," napsal Macko, který se narodil v Kaplicích v České republice a který je považován za jednoho z nejzkušenějších slovenských důstojníků. Dodal, že Zmeko nemá zkušenosti s agendou a strukturami NATO.

Nominaci Zmeka již předem kritizovalo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, podle kterého mu chybějí velitelské zkušenosti. Zmeko v minulosti například velel stočlennému slovenskému kontingentu v Iráku.

Gajdoš, který byl v minulosti zástupcem náčelníka generálního štábu slovenské armády, označil nominaci Zmeka za nejperspektivnější volbu. Zmeko s třicetiletými zkušenostmi v armádě podle něj splňuje všechny podmínky a má profesionální předpoklady k výkonu funkce náčelníka generálního štábu. Kabinet rovněž Kiskovi navrhl, aby Zmeka povýšil na generálporučíka, což je po generálovi druhá nejvyšší hodnost ve slovenské armádě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Deportace uprchlíků z Německa? Polovina pokusů selže, migranti prostě …

24.05.2018 11:14 Berlín - Téměř polovina pokusů o vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl z Německa selže. S odvoláním…

Do Prahy přijel maršálek. Česko a Polsko chtějí posílit roli národních…

24.05.2018 11:06 Praha - Česko a Polsko chtějí posílit roli národních parlamentů při přípravě evropské legislativy.…

Skripalová mluvila pod nátlakem? Kreml podezřívá Brity, ambasáda žádá o…

24.05.2018 10:15 Moskva/Londýn - Ruské velvyslanectví v Londýně žádá o přístup k Juliji Skripalové, dceři dvojitého…

Neschopnost slovenské policie? Zvrat v případu vraždy Kuciaka ukázal, jak…

24.05.2018 09:34 Aktualizováno Bratislava - Jejich smrt otřásla celým Slovenskem, v reakci na ní padla tamní vláda, desítky tisíc…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama