EU došla trpělivost? Proti migrantům může zakročit hrubou silou

Brusel – Identifikace uprchlíků je jeden z největších problémů, s nímž se evropské země potýkají v rámci migrační krize. Narážejí na sebe dva protichůdné názory. Podle jedněch mají evropské státy právo vědět, kdo k nim přichází a mohou použít široké možnosti při zjišťování totožnosti uprchlíků. Podle jiných názorů jsou ale lidská práva migrantů prvořadá a nikdo je nesmí k ničemu nutit.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropská komise zastává názor, že by policiím v členských státech EU mělo být umožněno, aby snímaly otisky prstů i dětským migrantům, kteří jsou starší než 14 let. Policisté by k tomu mohli použít i násilí. Podle některých názorů je toto opatření nutné a poslouží ke zvýšení evropské bezpečnosti.

Aktivisté a někteří politici jej ale odmítají. Tvrdí, že takový postup je nehumánní a děti jím budou traumatizovány. O návrhu se teď mezi sebou radí Evropská komise, Rada EU a Evropský parlament. Původní návrh pochází již ze září 2017 a další kolo vyjednávání je naplánováno na dnešek.

Obhájci návrhu mimo jiné argumentují tím, že pomocí odebraných otisků by bylo možné například spojit rodiny, jež se musely během cesty do Evropy rozdělit. Problémem také je, že řada dětských uprchlíků bývá po cestě unesena zločineckými gangy. Podle Europolu potkal takový osud za poslední 3 roky více než 10 000 dětí.

Někteří činitelé ale takové řešení odmítají. "Tyto děti musíte nejdříve naučit věřit autoritám. Musejí se cítit bezpečně. S tím vám použití násilí rozhodně nepomůže." tvrdí lidskoprávní aktivistka Delphine Moralisová. "Je to ale pořád lepší návrh, než předchozí, ten chtěl takto postupovat i vůči šestiletým dětem." řekla pro Politico.eu europoslankyně Anna Maria Corazza Bildtová.

V návrhu stojí, že násilí by mohlo být vůči dětem použito "v krajním případě a v souladu s národním právem daného státu". Dětští uprchlíci mezi 6 a 14 roky by mohli otisky prstů poskytnout dobrovolně. Podle mluvčí Evropské komise musí snímání otisků probíhat "s plným respekt k dítěti a v souladu s jeho nejlepšími zájmy".

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Deportace uprchlíků z Německa? Polovina pokusů selže, migranti prostě …

24.05.2018 11:14 Berlín - Téměř polovina pokusů o vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl z Německa selže. S odvoláním…

Do Prahy přijel maršálek. Česko a Polsko chtějí posílit roli národních…

24.05.2018 11:06 Praha - Česko a Polsko chtějí posílit roli národních parlamentů při přípravě evropské legislativy.…

Skripalová mluvila pod nátlakem? Kreml podezřívá Brity, ambasáda žádá o…

24.05.2018 10:15 Moskva/Londýn - Ruské velvyslanectví v Londýně žádá o přístup k Juliji Skripalové, dceři dvojitého…

Neschopnost slovenské policie? Zvrat v případu vraždy Kuciaka ukázal, jak…

24.05.2018 09:34 Aktualizováno Bratislava - Jejich smrt otřásla celým Slovenskem, v reakci na ní padla tamní vláda, desítky tisíc…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama