Další rána pro Mayovou: V souvislosti s brexitem ve Sněmovně lordů utrpěla další porážku

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová dnes utrpěla v horní komoře parlamentu další ze série porážek v souvislosti s plánovaným odchodem země z Evropské unie. Sněmovna lordů schválila dodatek, který dává parlamentu pravomoc zastavit takzvaný brexit, pokud by vedl k zavedení přísného režimu na hranici s Irskem.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová

Jaký bude osud dodatku, je ale nejisté. Dolní komora, ve které mají konzervativci premiérky Mayové těsnou většinu, může totiž rozhodnutí nevolené Sněmovny lordů přehlasovat.

Sněmovna lordů schválila dodatek poměrem 309 ku 242 hlasům. V uplynulých několika týdnech horní komora parlamentu podpořila již několik dodatků k zákonu o brexitu, který letos v lednu přijala Dolní sněmovna. Požaduje v nich například setrvání Spojeného království v celní unii s EU nebo zachování práv pracovníků či zákazníků podle unijních standardů.

Severní Irsko, které je stejně jako Anglie, Skotsko a Wales součástí Spojeného království, bude po brexitu jediným regionem, který bude mít přímou hranici s EU. Otázka režimu, jaký na ní bude panovat, je jedním z hlavních sporných bodů při jednání o odchodu Británie z EU. Obě strany v minulosti vyjádřily přání, aby režim na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou byl co nejmírnější. Na konkrétní podobě řešení se EU s Británií ale zatím nedohodla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlín ve víru demonstrací: Městem pochodují příznivci i odpůrci…

27.05.2018 13:47 Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Macron se vložil do Libye, v Paříži se sejdou aktéři tamního konfliktu

27.05.2018 13:45 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na příští týden do Paříže hlavní aktéry…

Boj za povolení potratů se přelil do Severního Irska, Mayová čelí tlaku na…

27.05.2018 13:11 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů…

Slídil Instagram? Sleduje doslova naše pohyby, uživatelé jsou znechuceni

27.05.2018 12:48 Aktualizováno Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama