Za poslední dva roky se z Řecka vrátilo domů 10 tisíc migrantů

Atény - Přes 10.000 imigrantů pobývajících na území Řecka využilo od června 2016 do letošního dubna repatriační program Evropské unie a vrátilo se domů. Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Většina navrátilců jsou podle ní Pákistánci, Iráčané a Afghánci.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Uprchlíci, ilustrační foto

Přes tři čtvrtiny z těch, kdo tuto možnost využili, jsou muži. Program je určen těm, kdo nemají naději na získání dokladů v EU, nebo těm, které odradí délka vyřizování azylu nebo podmínky v přetížených zadržovacích centrech.

Řecko za mohutného exodu z Blízkého východu a některých dalších zemí v okolí v roce 2015 a začátkem roku 2016 přijalo 50.000 uprchlíků a žadatelů o azyl, uvedla agentura AFP.

Podle řecké policie se loni vrátilo z Řecka domů přes 20.000 uprchlíků, a to buď dobrovolně, nebo v důsledku vyhoštění.

Příliv uprchlíků do Řecka zpomalila dohoda mezi EU a Tureckem z března roku 2016. Od začátku letošního roku ale přibývá případů, kdy uprchlíci do Řecka vstupují přes pozemní hranici s Tureckem. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že v dubnu bylo zaregistrováno 2900 nově příchozích. Na pěti řeckých ostrovech zůstává v obtížných podmínkách z předchozí migrační vlny stále asi 16.000 uprchlíků.

V Egejském moři se dnes turecká nákladní loď srazila s řeckým armádním plavidlem, které bylo na hlídce a mělo znemožnit lodím s uprchlíky vplout do evropských vod. Řecká loď Armatolos byla na hlídce u břehů ostrova Lesbos v rámci operace NATO. Incident se stal kolem 03:00 SELČ. Podle řecké posádky se turecká nákladní loď přiblížila a po dotyku s řeckým plavidlem odplula, aniž její posádka odpověděla na rádiové výzvy z řecké lodě.

NATO bylo o incidentu informováno. Při události nebyl nikdo zraněn a řecká loď neutrpěla vážné poškození. Turecké ministerstvo dopravy později potvrdilo, že si srážka nevyžádala zraněné ani na jedné straně.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrat v katolickém Irsku? Výsledek potratového referenda vypadá slibně,…

26.05.2018 08:18 Dublin - Katolické Irsko směřuje k zrušení letitého zákazu interrupcí, jak vyplývá z prvních odhadů…

Německé policii se podařilo vypátrat kocoura, zaběhnutý byl 18 let

26.05.2018 07:48 Berlín - Německé policii se podařilo vrátit majiteli údajně 18 let zaběhnutého kocoura. Jeho pána,…

Muž chce vyvrátit existenci lochnesky pomocí testů DNA

26.05.2018 07:21 Wellington/Londýn - Novozélanďan chce pomocí testů DNA vyvrátit existenci lochneské příšery,…

EU útočí: Pokud budou Češi poslušní, dostanou odměnu. A když ne?

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Brusel - Evropská unie chce zkrotit Visegrádskou skupinu podle známého hesla rozděl a panuj, píše…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama