Kolik látky bylo použito k otrávení Skripala? Ve skutečnosti to nikdo neví

Haag - Množství nervově paralytické látky, která byla na počátku března použita v Británii při otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, není Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) schopna odhadnout.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Chemické zbraně

Organizace to dnes uvedla v prohlášení, které je v přímém rozporu s předchozím vyjádřením jejího předsedy, které zveřejnil list The New York Times. Šéf OPCW Ahmet Üzümcü v rozhovoru s listem uvedl, že mohlo být použito 50 až 100 gramů látky. Podle prohlášení organizace šlo ale zřejmě jen o miligramy.

"OPCW nedokáže odhadnout, ani určit množství nervové látky, která byla použita v Salisbury 4. března 2018," uvedla OPCW, podle níž by se množství dalo pravděpodobně vyjádřit v miligramech, spíše než v gramech.

"Aniž bych znal přesné množství, bylo mi řečeno, že mohlo jít o 50 až 100 gramů, což je více, než je potřeba pro výzkumné aktivity na ochranu," řekl předtím Üzümcü listu The New York Times a dodal, že pro laboratorní výzkum se používá nejvýše desetina zmíněného rozpětí.

Krátce po zveřejnění rozhovoru zpochybnil tvrzení šéfa OPCW jeden ze spoluautorů nervově paralytické látky novičok, která byla podle britské vlády k otravě Sergeje a Julije Skripalových použita. "To je nějaký zlý sen. Salisbury by z takového množství celý vymřel. To je bojové množství. Ani nevím, kolik lidí by se takovou dávkou dalo zabít," řekl podle agentury RIA Novosti Leonid Rink. Agentura DPA uvedla, že pochybnosti vyjádřilo okamžitě i ruské ministerstvo zahraničí, podle nějž by množstvím látky, o kterém hovořil Üzümcü, bylo možné zabít všechny obyvatele čtyřicetitisícového Salisbury.

Podle Británie je za útok na Skripalovy odpovědná Moskva, která to však odmítá a tvrdí, že tuto látku vyráběly i některé další země včetně Česka. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek prohlásil, že se jed novičok v malém množství vyráběl i v ČR. České ministerstvo zahraničí dnes zdůraznilo, že v ČR se podobné látky vyrábějí pouze v mikroskopickém množství a že prezident hovořil o látce nesoucí jiné označení než jed použitý v anglickém Salisbury.

Německý odborník na chemické zbraně Ralf Trapp, kterého oslovila agentura DPA, dnes uvedl, že se s novičokem experimentovalo hned v několika zemích. "Zcela určitě v USA, jistě i v některých evropských zemích a možná ve státech v Asii," uvedl toxikolog Trapp, který pracuje jako nezávislý poradce OPCW.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od pátku budou mít bezpečnostní složky přehled, kdo létá po EU

24.05.2018 17:28 Praha - Informační systém, který bude spravovat informace o všech cestujících v letecké dopravě v…

Británie chce i po brexitu úzce spolupracovat s EU

24.05.2018 17:13 Brusel - Londýn by po brexitu chtěl v zahraniční politice zajistit těsnou spolupráci s Evropskou…

Španělsko nahání odsouzeného rappera Valtonyce, na twitteru nechal ostrý…

24.05.2018 16:46 Madrid - Španělský soud dnes vydal mezinárodní zatykač na rappera známého pod pseudonymem Valtonyc,…

V Rumunsku zadrželi rakouského milionáře, počítač měl napěchovaný dětským…

24.05.2018 16:43 Bukurešť - Rumunská speciální prokuratura pro závažnou trestnou činnost (DIICOT) zadržela…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama