EU prodloužila mandát své mise v Mali, výrazně narostl rozpočet

Brusel - Státy Evropské unie o dva roky prodloužily mandát výcvikové mise v Mali, kde působí i čeští vojáci. Rozšířen byl také její mandát, nově bude zahrnovat také poradenství a výcvik pro společné síly skupiny zemí G5 (Burkina Faso, Mali, Niger, Čad a Mauritánie) v Sahelu. Rada EU o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Evropská Unie

Osmadvacítka dnes také souhlasila s přidělením podstatně vyššího rozpočtu ve výši 59,7 milionu eur (1,5 miliardy Kč) na danou misi na období od 19. května letošního roku do 18. května 2020. To je výrazný nárůst ve srovnání s částkou 33,4 milionů eur (asi 850 milionů Kč) na stávající dvouleté období.

Unijní mise v Mali (EUTM Mali) pomáhá při opětovném vybudování malijských ozbrojených sil, které dokážou zajišťovat dlouhodobou bezpečnost země a pod dohledem civilních orgánů obnovit její územní celistvost. Evropští vojáci místní jednotky nejrůznějším způsobem cvičí a pomáhají jim v rozvoji jejich vlastních výcvikových schopností. Mise také poskytuje poradenství malijským orgánům v souvislosti s reformou armády.

Velitelství mise sídlí v Bamaku a jeho ochranu mají na starosti právě čeští vojáci. Velitelem je nyní od konce ledna španělský generál Enrique Martinez.

Nyní prodloužená mise není v regionu jediná pod hlavičkou společné unijní bezpečnostní a obranné politiky. Mise EUCAP Sahel Mali má za cíl podpořit snahu malijské vlády zajistit ústavní a demokratický pořádek, nastolit podmínky pro trvalý mír a zachovat výkon státní moci na celém území této země. Mise EUCAP Sahel Niger má za úkol podporu boje proti organizované trestné činnosti a terorismu v Nigeru.

Témata: EU | Mali | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza letu MH17: Boeing byl sestřelen raketou ruské armády, tvrdí…

24.05.2018 12:01 Aktualizováno Amsterdam - Raketový systém, který byl použit při sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou v létě…

Deportace uprchlíků z Německa? Polovina pokusů selže, migranti prostě …

24.05.2018 11:14 Berlín - Téměř polovina pokusů o vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl z Německa selže. S odvoláním…

Do Prahy přijel maršálek. Česko a Polsko chtějí posílit roli národních…

24.05.2018 11:06 Praha - Česko a Polsko chtějí posílit roli národních parlamentů při přípravě evropské legislativy.…

Skripalová mluvila pod nátlakem? Kreml podezřívá Brity, ambasáda žádá o…

24.05.2018 10:15 Moskva/Londýn - Ruské velvyslanectví v Londýně žádá o přístup k Juliji Skripalové, dceři dvojitého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama