Dialog o právním státě s Polskem pokročil. Ale ne dost, mračí se Timmermans

Brusel - Dialog mezi Evropskou komisí (EK) a Varšavou o stavu právního státu v Polsku se v posledních týdnech posunul, myslí si první místopředseda EK Frans Timmermans. O vývoji situace dnes informoval ministry členských zemí, kteří jsou zodpovědní za unijní problematiku. Podle Timmermanse ale ještě nelze konstatovat, že už by systematické ohrožení vlády práva v Polsku pominulo.

Přidejte svůj názor

Varšava

"Ale dialog nemůže pokračovat do nekonečna. V nějaké chvíli ho musíme uzavřít," poznamenal Timmermans, který je ze strany komise hlavním vyjednavačem ve vleklém sporu s Varšavou především o podobu a důsledky soudní reformy v Polsku.

Po měsících bez posunu komise loni v prosinci spustila do té doby nikdy nepoužitý postup podle sedmého článku unijní smlouvy, kdy může teoreticky členské zemi na konci hrozit odebrání hlasovacích práv v Radě EU. V posledních týdnech se přístup nové polské vlády změnil.

"Všichni si přejeme, aby Polsko a komise pokračovaly v dialogu a doufáme, že v červnu budou ty zprávy pozitivní," poznamenala dnes před novináři ministryně zahraničí nyní předsednického Bulharska Ekaterina Gečevová-Zacharievová. Téma se podle ní vrátí na program červnového jednání Rady pro všeobecné záležitosti. K posunu v jednáních dnes Poláky vyzvaly také Francie a Německo.

Podle Timmermanse je třeba využít příštích týdnů a najít řešení problémů, na které komise poukazovala. "Půjde o to, aby se o řešení nejen mluvilo, ale aby se skutečně našly konkrétní kroky, jak věci vyřešit. Doufám, že v červnu budeme moci oznámit úspěch," řekl. Varšava i Brusel se podle něj shodují, že věc se nemůže neustále protahovat.

Pro červnové jednání členských zemí o této záležitosti jsou podle Timmermanse stále na stole všechna řešení. "Musíme se teprve rozhodnout, co přesně budeme řešit. Polsko možná pokročí tak, že řekneme, že vláda práva už ohrožena není. Nebo se dostaneme na druhou stranu spektra, nepokročíme vůbec a budeme muset přijmout následné kroky," poznamenal místopředseda komise.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlín ve víru demonstrací: Městem pochodují příznivci i odpůrci…

27.05.2018 13:47 Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Macron se vložil do Libye, v Paříži se sejdou aktéři tamního konfliktu

27.05.2018 13:45 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na příští týden do Paříže hlavní aktéry…

Boj za povolení potratů se přelil do Severního Irska, Mayová čelí tlaku na…

27.05.2018 13:11 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů…

Slídil Instagram? Sleduje doslova naše pohyby, uživatelé jsou znechuceni

27.05.2018 12:48 Aktualizováno Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama