Aféra únosu Vietnamce přes Slovensko je závažná, připustil Lajčák

Bratislava - Situaci v případu únosu bývalého vietnamského funkcionáře z Berlína, který podle některých medií mohl být zavlečen do vlasti přes Slovensko, označil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák za závažnou s možným dopadem na vztahy Slovenska a Německa. Lajčák to dnes řekl novinářům. Slovenské ministerstvo zahraničí také povolalo ke konzultacím vedoucího své ambasády v Hanoji.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Národná rada Slovenskej republiky

"Situaci ohledně uneseného Vietnamce považuji za mimořádně závažnou. Je třeba ji vyšetřit a rozptýlit pochybnosti. V opačném případě by to mohlo mít negativní dopad na naše vztahy s Německem, a to si nemůžeme dovolit," uvedl Lajčák.

Vietnamský podnikatel a bývalý komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl v centru německé metropole unesen za bílého loni v létě. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl v lednu odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru. Německá i slovenská média začala v poslední době spekulovat o tom, že Slovensko mohlo být do únosu vědomě zapleteno, což ale již dříve odmítla ministryně vnitra Denisa Saková i její předchůdce v úřadu Robert Kaliňák.

Slovensko loni poskytlo vládní letecký speciál vietnamské delegaci při jejím přesunu z Prahy do Bratislavy a následně do Moskvy. Ve slovenské metropoli se zástupcem Vietnamu jednal tehdejší slovenský ministr vnitra Kaliňák.

Podle Sakové všichni členové vietnamské delegace měli diplomatický pas, prošli standardní policejní kontrolou a na seznamu členů vietnamské delegace jméno Thanha nebylo.

Slovensko v souvislosti s únosem povolalo do Bratislavy na konzultace svého chargé d'affaires Le Hong Quanga, který je pověřen vedením slovenské ambasády v Hanoji. Quang, který se narodil ve Vietnamu, byl dříve poradcem bývalého slovenského premiéra Roberta Fica a podle slovenských medií se zúčastnil zmiňované schůzky Kaliňáka s vietnamskou delegací ve slovenské metropoli.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlín ve víru demonstrací: Městem pochodují příznivci i odpůrci…

27.05.2018 13:47 Berlín - Do ulic Berlína dnes vyšly tisíce příznivců i odpůrců protiimigrační opoziční strany…

Macron se vložil do Libye, v Paříži se sejdou aktéři tamního konfliktu

27.05.2018 13:45 Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na příští týden do Paříže hlavní aktéry…

Boj za povolení potratů se přelil do Severního Irska, Mayová čelí tlaku na…

27.05.2018 13:11 Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů…

Slídil Instagram? Sleduje doslova naše pohyby, uživatelé jsou znechuceni

27.05.2018 12:48 Aktualizováno Londýn - Instagram patří mezi nejpopulárnější sociální sítě dnešní doby. Účet na něm mají milióny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama