Rakousko schválilo testy z němčiny pro budoucí školáky

Vídeň - Před nástupem do první třídy budou muset děti v Rakousku od příštího roku prokázat dostatečnou znalost němčiny. Zákon, který zavádí testy z úředního jazyka, schválil dnes rakouský parlament, informovala agentura APA. Pokud předškolákovy znalosti němčiny stačit nebudou, nastoupí do podpůrné třídy se zvláštními osnovami.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vlajka Rakouska

Na zavedení podpůrných tříd pro žáky s nedostatečnou znalostí němčiny se už loni dohodli v koaliční smlouvě lidovci (ÖVP) s protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Podle nich je totiž v rakouských školách - v neposlední řadě kvůli rostoucímu počtu migrantů - příliš mnoho dětí, které učivo kvůli nedostatečné znalosti němčiny nezvládají.

Podle ministra školství Heinze Fassmanna je cílem zákona vyrovnat nerovnosti, a zajistit tak rovnost šancí žáků z různých sociálních vrstev a nikoliv žáky segregovat. Jakmile to bude možné, budou moci podle Fassmanna žáci z podpůrných tříd přejít do tříd běžných.

Opozice zákon ostře kritizuje. Podle bývalé sociálnědemokratické ministryně školství Sonjy Hammerschmidové vládní strany experimentují na úkor žáků a učitelů. Podporovat by se podle ní měla spíše integrace a ne segregace. Podle poslance liberální strany NEOS Matthiase Strolze vládní koalice jen vychází vstříc xenofobním požadavkům svých voličů.

V podpůrných třídách, do kterých budou muset od příštího školního roku nastoupit děti, jež neobstojí v testu z němčiny, budou školáci absolvovat až 15 hodin němčiny týdně, na druhém stupni až 20 hodin. S žáky z běžné třídy se budou setkávat jen při hudební, tělesné, výtvarné a pracovní výchově. Kvůli podpůrným třídám vznikne 450 nových učitelských míst.

Dnes přijatý zákon zpřísňuje rovněž postih za zanedbávání školní docházky. Pokud se dítě do školy bez omluvy nedostaví čtyři dni po sobě, dostanou jeho zákonní zástupci pokutu ve výši nejméně 110 eur (2800 korun).

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU útočí: Pokud budou Češi poslušní, dostanou odměnu. A když ne?

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Brusel - Evropská unie chce zkrotit Visegrádskou skupinu podle známého hesla rozděl a panuj, píše…

Sex bez písemného souhlasu je znásilnění, rozhodli poslanci. Nový zákon…

25.05.2018 22:23 Aktualizováno Vládní návrh zákona o výslovném souhlasu k pohlavnímu styku prošel. Většina poslanců mu dala…

Němci mají smůlu, jejich firmy už nezískají žádnou zakázku od Saúdské…

25.05.2018 20:41 Frankfurt - Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, nespokojený s politikou Německa v oblasti…

Belgie zadržela dva muže napojené na teroristy

25.05.2018 20:12 Brusel - Belgická policie zadržela dva muže v rámci vyšetřování teroristických útoků spáchaných 13.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama