Na Slovensku zřejmě zvítězila strana Smer-SD premiéra Fica

Bratislava - Vítězem sobotních slovenských voleb do Evropského parlamentu se podle předběžných výsledků stal levicový Smer-SD slovenského premiéra Roberta Fica. Informuje o tom v neděli server pravda.sk.

Přidejte svůj názor

Smer-SD by měl podle neoficiálních výsledků eurovoleb získat 32,1 procenta hlasů, což odpovídá pěti místům v EP.

Poprvé by se do europarlamentu měla dostat vládní ultranacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s 5,39 procenta hlasů, která tak obsadí jedno křeslo. Podle předvolebních průzkumů přitom měla SNS známá proti-maďarskými a proti-romskými výroky svých představitelů získat podporu až 12 procent voličů.

Dalšími stranami, které pronikly do EP, jsou podle neoficiálních výsledků vládní Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) s 8,97 procenta hlasů, která zaujme jedno křeslo.

Do EP jdou také tři opoziční strany, a to Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKÚ-DS), která získala 16,98 procenta hlasů, Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s 10,55 procenta hlasů a Strana maďarské koalice (SMK) se ziskem 11,33 procenta hlasů. Každá z těchto stran obsadí dvě křesla.

Oficiální výsledky budou zveřejněny až po 22.00 SELČ, kdy skončí volby ve všech členských zemích Evropské unie.

Podle serveru dosáhla účast 19,63 procenta registrovaných voličů, což je o dvě procenta více než v minulých volbách před pěti lety. Účast Slováků ve volbách je však jedna z nejnižších v unii. Například na Maltě přišlo podle odhadů k urnám 79 procent oprávněných voličů.

Historicky druhé volby do europarlamentu začaly na Slovensku v sobotu v 7:00 SELČ. Právo vybrat 13 slovenských europoslanců ze 184 kandidátů z 16 politických stran mělo 4,3 milionu Slováků starších 18 let. K urnám v 5906 volebních okrscích se mohli dostavit až do 22:00 SELČ, kdy se volební místnosti uzavřely.

Témata: Eurovolby | Slovensko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Babiše v EU nestojí? Nebyl pozván na neformální večeří lídrů. Neberou…

23.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel/Praha – Ve čtvrtek v předvečer summitu Evropské unie, se na neformální schůzce sešli…

EU žádá Rusko a Irán, aby zastavily Asada a násilí

23.02.2018 20:05 Brusel - Evropská unie dnes vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady…

Země EU chtějí hlavní roli v rozhodování o předsedovi komise

23.02.2018 20:00 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes odmítli ustoupit Evropskému parlamentu a garantovat,…

Tragická čísla: 12 procent Francouzek bylo znásilněno, skoro polovinu…

23.02.2018 19:53 Paříž - Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři miliony žen, bylo ve svém životě obětí nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama