Na Slovensku zřejmě zvítězila strana Smer-SD premiéra Fica

Bratislava - Vítězem sobotních slovenských voleb do Evropského parlamentu se podle předběžných výsledků stal levicový Smer-SD slovenského premiéra Roberta Fica. Informuje o tom v neděli server pravda.sk.

Přidejte svůj názor

Smer-SD by měl podle neoficiálních výsledků eurovoleb získat 32,1 procenta hlasů, což odpovídá pěti místům v EP.

Poprvé by se do europarlamentu měla dostat vládní ultranacionalistická Slovenská národní strana (SNS) s 5,39 procenta hlasů, která tak obsadí jedno křeslo. Podle předvolebních průzkumů přitom měla SNS známá proti-maďarskými a proti-romskými výroky svých představitelů získat podporu až 12 procent voličů.

Dalšími stranami, které pronikly do EP, jsou podle neoficiálních výsledků vládní Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) s 8,97 procenta hlasů, která zaujme jedno křeslo.

Do EP jdou také tři opoziční strany, a to Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKÚ-DS), která získala 16,98 procenta hlasů, Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s 10,55 procenta hlasů a Strana maďarské koalice (SMK) se ziskem 11,33 procenta hlasů. Každá z těchto stran obsadí dvě křesla.

Oficiální výsledky budou zveřejněny až po 22.00 SELČ, kdy skončí volby ve všech členských zemích Evropské unie.

Podle serveru dosáhla účast 19,63 procenta registrovaných voličů, což je o dvě procenta více než v minulých volbách před pěti lety. Účast Slováků ve volbách je však jedna z nejnižších v unii. Například na Maltě přišlo podle odhadů k urnám 79 procent oprávněných voličů.

Historicky druhé volby do europarlamentu začaly na Slovensku v sobotu v 7:00 SELČ. Právo vybrat 13 slovenských europoslanců ze 184 kandidátů z 16 politických stran mělo 4,3 milionu Slováků starších 18 let. K urnám v 5906 volebních okrscích se mohli dostavit až do 22:00 SELČ, kdy se volební místnosti uzavřely.

Témata: Eurovolby | Slovensko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teror v Manchesteru: Profesor analyzoval pozadí útoku a klade důležitou…

24.05.2017 00:01 Jak vyšetřovatelé pátrají po klíčových stopách manchesterského atentátu, jedna z nejdůležitějších…

Země EU schválily plán k potlačení nenávisti na internetu

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Brusel - Zástupci členských zemí Evropské unie dnes v Bruselu schválili plán, který má přimět…

V Manchesteru útočil 22letý Salman Abedi, úřady jej znaly z dřívějška

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Washington/Londýn – Atentátníkem, který v pondělí večer zaútočil v Manchesteru, byl 22letý Salman…

Policie evakuovala obchodní centrum v Manchestru

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Manchester - Jen několik hodin po útoku v Manchesteru evakuovala policie nedaleké obchodní centrum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama