Chladní Švédové se chystají ochladit Evropu

Praha - Uděláme tlustou čáru za českým předsednictvím, slibují Švédové, kteří ve středu na půl roku přebírají od Čechů pomyslné žezlo Evropské unie. Mají velké plány a srší sebevědomím.

Přidejte svůj názor

"Samozřejmě, české předsednictví nebylo dobré, i když Češi nakonec sklidili více kritiky, než kolik si zasloužili," prohlásil šéf švédské diplomacie Carl Bildt krátce před usednutím na evropský trůn.

Jasně se tím odstřihl od českého předsednictví. Na vkus většiny evropských politiků kolem něj bylo příliš nejistoty a poprasku.

Hodit Čechy za hlavu - to se však reprezentantům tří korunek nemusí podařit. Pokud Němci dokončí ratifikaci Lisabonské smlouvy, dokument v opakovaném referendu schválí Irové a podepíše ho polský prezident Lech Kaczynski, budou se muset vypořádat s Václavem Klausem.

Český prezident sedí na reformní smlouvě jako pověstná žába na prameni. A Švédové si dali pokrok v prosazování "Lisabonu" jako jednu ze svých předsednických priorit.

To je přehled hlavních cílů švédského předsednictví:

HOSPODÁŘSKÁ KRIZE
Švédové chtějí prosazovat nové evropské instituce pro dohled nad finančními trhy. Instituce by měly zabránit další finanční krizi, jako byla ta z loňského roku, kdy vlády utratily stovky miliard eur z veřejných peněz na záchranu bank. Seveřané by také chtěli přispět k nalezení "exit strategy" - způsobu, jak po sérii záchranných balíčků a injekcí do ekonomik opět dostat veřejné rozpočty zemí unie do přijatelných deficitů.

GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ
Na mezinárodní konferenci o podnebí, která se uskuteční v prosinci v dánské Kodani, chtějí Švédové dosáhnout dohody o výrazném snížení emisí skleníkových plynů, které přispívají k oteplování planety "Pokud chceme přesvědčit o výraznějším snižování emisí další hráče, jako jsou Spojené státy nebo Čína, musí Evropa postupovat jednotně," prohlašuje švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová.

NOVÁ KOMISE
Do křesla předsedy Evropské komise chtějí Švédové na další pětileté období protlačit Portugalce Josého Barrosa. Švédsko se bude snažit dosáhnout toho, aby Evropská komise začala fungovat co nejdříve. Je to důležitý partner předsednické země.

LISABONSKÁ SMLOUVA
Švédské předsednictví bude tlačit na ratifikaci reformního dokumentu ve čtyřech státech - Česku, Německu, Irsku a Polsku, které ho dosud neschválily.

ROZPOČET
Švédové budou usilovat o reformu unijních rozpočtů, především o snížení dotací do společné zemědělské politiky. Na ni unie vydává 40 procent ze svého rozpočtu. Švédsko v tom ale narazí na odpor Francie, jejíž zemědělci sají z unijního penězovodu nejvíce.

OTEVŘENÁ, ALE BEZPEČNÁ EVROPA
Švédské předsednictví chce nalézt nový unijní přístup k přistěhovalectví a k mezinárodnímu zločinu. Tato témata jsou podle Švédů spojité nádoby. Evropa by měla zůstat otevřená, aniž by na to doplatila rozmachem kriminality.

ROZŠIŘOVÁNÍ UNIE
"Důvěryhodnost Evropské unie ve světě stojí a padá na způsobu, jakým jednáme s našimi sousedy. Chceme pokračovat ve vedení přístupových hovorů s Tureckem i Chorvatskem," slibuje ministr zahraničí Bildt. Švédsko podporuje vstup Turecka do unie.

BALTSKÉ MOŘE
To je ryze švédské téma. Švédové chtějí přimět Evropskou unii, aby přijala odpovědnost za stav Baltského moře. "Řešení ekologických hrozeb v této oblasti je možné nalézt pouze na nadnárodní úrovni," tvrdí ministryně pro evropské záležitosti Malmströmová.

Témata: EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa se obává návratu nacismu, pravicová hnutí posilují ve všech zemích

19.10.2017 22:06 Aktualizováno Brusel - O posilování pravice se momentálně mluví hlavně v souvislosti s rakouskými volbami, kde se…

ANO znamená ne otroctví Evropské unie? Zahraniční média informují o…

19.10.2017 22:03 Londýn/Washington - Britský deník The Guardian píše, že Češi se očekávaným zvolením miliardáře…

Bomba pod autem maltské novinářky byla odpálena na dálku, premiér vypsal…

19.10.2017 21:57 Valletta - Maltská novinářka Daphne Caruanová Galiziová byla zabita bombou odpálenou na dálku.…

Prosincový summit EU by se měl zabývat reformou unijního azylového systému

19.10.2017 21:51 Brusel - Summit Evropské unie, který se uskuteční v prosinci, se bude zabývat reformou unijního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama