Chladní Švédové se chystají ochladit Evropu

Praha - Uděláme tlustou čáru za českým předsednictvím, slibují Švédové, kteří ve středu na půl roku přebírají od Čechů pomyslné žezlo Evropské unie. Mají velké plány a srší sebevědomím.

Přidejte svůj názor

"Samozřejmě, české předsednictví nebylo dobré, i když Češi nakonec sklidili více kritiky, než kolik si zasloužili," prohlásil šéf švédské diplomacie Carl Bildt krátce před usednutím na evropský trůn.

Jasně se tím odstřihl od českého předsednictví. Na vkus většiny evropských politiků kolem něj bylo příliš nejistoty a poprasku.

Hodit Čechy za hlavu - to se však reprezentantům tří korunek nemusí podařit. Pokud Němci dokončí ratifikaci Lisabonské smlouvy, dokument v opakovaném referendu schválí Irové a podepíše ho polský prezident Lech Kaczynski, budou se muset vypořádat s Václavem Klausem.

Český prezident sedí na reformní smlouvě jako pověstná žába na prameni. A Švédové si dali pokrok v prosazování "Lisabonu" jako jednu ze svých předsednických priorit.

To je přehled hlavních cílů švédského předsednictví:

HOSPODÁŘSKÁ KRIZE
Švédové chtějí prosazovat nové evropské instituce pro dohled nad finančními trhy. Instituce by měly zabránit další finanční krizi, jako byla ta z loňského roku, kdy vlády utratily stovky miliard eur z veřejných peněz na záchranu bank. Seveřané by také chtěli přispět k nalezení "exit strategy" - způsobu, jak po sérii záchranných balíčků a injekcí do ekonomik opět dostat veřejné rozpočty zemí unie do přijatelných deficitů.

GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ
Na mezinárodní konferenci o podnebí, která se uskuteční v prosinci v dánské Kodani, chtějí Švédové dosáhnout dohody o výrazném snížení emisí skleníkových plynů, které přispívají k oteplování planety "Pokud chceme přesvědčit o výraznějším snižování emisí další hráče, jako jsou Spojené státy nebo Čína, musí Evropa postupovat jednotně," prohlašuje švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová.

NOVÁ KOMISE
Do křesla předsedy Evropské komise chtějí Švédové na další pětileté období protlačit Portugalce Josého Barrosa. Švédsko se bude snažit dosáhnout toho, aby Evropská komise začala fungovat co nejdříve. Je to důležitý partner předsednické země.

LISABONSKÁ SMLOUVA
Švédské předsednictví bude tlačit na ratifikaci reformního dokumentu ve čtyřech státech - Česku, Německu, Irsku a Polsku, které ho dosud neschválily.

ROZPOČET
Švédové budou usilovat o reformu unijních rozpočtů, především o snížení dotací do společné zemědělské politiky. Na ni unie vydává 40 procent ze svého rozpočtu. Švédsko v tom ale narazí na odpor Francie, jejíž zemědělci sají z unijního penězovodu nejvíce.

OTEVŘENÁ, ALE BEZPEČNÁ EVROPA
Švédské předsednictví chce nalézt nový unijní přístup k přistěhovalectví a k mezinárodnímu zločinu. Tato témata jsou podle Švédů spojité nádoby. Evropa by měla zůstat otevřená, aniž by na to doplatila rozmachem kriminality.

ROZŠIŘOVÁNÍ UNIE
"Důvěryhodnost Evropské unie ve světě stojí a padá na způsobu, jakým jednáme s našimi sousedy. Chceme pokračovat ve vedení přístupových hovorů s Tureckem i Chorvatskem," slibuje ministr zahraničí Bildt. Švédsko podporuje vstup Turecka do unie.

BALTSKÉ MOŘE
To je ryze švédské téma. Švédové chtějí přimět Evropskou unii, aby přijala odpovědnost za stav Baltského moře. "Řešení ekologických hrozeb v této oblasti je možné nalézt pouze na nadnárodní úrovni," tvrdí ministryně pro evropské záležitosti Malmströmová.

Témata: EU
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Chladní Švédové se chystají ochladit Evropu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

KLDR varuje lidstvo: Stačí tři bomby a zničíme svět

24.04.2017 22:47 Aktualizováno Pchjongjang - Kimův vyslanec španělského původu v rozhovoru pro španělské zpravodajství varoval, že…

Strach v Japonsku z války. Lidé kvůli KLDR hromadně budují protiatomové…

24.04.2017 22:39 Aktualizováno Pchjongjang/Tokio - Zvyšující se napětí u korejského poloostrova děsí Japonce. Připravují se na…

Co by se stalo, kdyby Trump šel do války se Severní Koreou? Odborníci…

24.04.2017 22:24 Aktualizováno Washington/Pchjongjang - Vzhledem k tomu, že totalitní Severní Korea říká, že je připravena poslat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama