Slovenský prezident podepsal kontroverzní zákon

Bratislava - Slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes podepsal kontroverzní jazykový zákon, který opět zavádí pokuty za prohřešky proti slovenštině. Novela, kterou kritizují nejen představitelé maďarské menšiny na Slovensku, ale také Evropský parlament, od září umožní dávat pokuty až do výše 5 000 €. Před pokutováním nejprve přijde písemné upozornění od ministerstva kultury.

Přidejte svůj názor

Ivan Gašparovič, prezident SR

Slovenský deník Sme píše, že orgány státní a veřejné správy i samosprávy budou povinné ochraňovat státní jazyk-slovenštinu. „Například památníky, pomníky a památné tabule, které obsahují text v cizím jazyce, budou muset mít i slovenský ekvivalent. Cizojazyčný text musí být napsán menším anebo stejně velkým písmem jako text ve státním jazyce. Zda text vyhovuje, musí dát stavebník k posouzení resortu kultury. Výjimku na splnění těchto požadavků dostali památníky, které byli instalovány před 1. zářím tohoto roku,“ vysvětluje Sme. V jazycích menšin lze hovořit na úřadech těch obcí, kde žije aspoň 20 procent příslušníků menšiny.

Podepsaný zákon tak ještě více problematizuje už tak dost komplikované slovensko-maďarské vztahy, které se zhoršily po nástupu premiéra Roberta Fica v červenci 2006. Podle předsedy Slovenské maďarské koalice Pála Csákyho jde o historicky nejhorší zákon tohoto typu. „Ani za monarchie nebyl takový zákon. Z tohoto zákona vyzařují prvky národní zakomplexovanosti, zlomyslnosti a obsahuje prvky jazykového imperialismu,“ citoval deník Sme Csákyho vysvětlení. Představitelé maďarské menšiny avizovali už dříve, že pokud prezident normu podepíše, obrátí se na Ústavní soud SR.

Kritika přijaté novely se ozývá i z Evropského unie. Michael Gahler, německý europoslanec za CDU a podpředseda zahraničního výboru Evropského parlamentu, kritizoval Slovenskou republiku, že nový zákon neodpovídá evropským standardům a diskriminuje jazykové menšiny. Zároveň upozornil na možnou absurdní situaci, kdy např. na akci, na níž se sejdou pouze příslušníci jazykové menšiny, musí nejdříve zaznít slovenština.

O novele zákona hlasoval slovenský parlament 30. června tohoto roku. Ze 136 přítomných se vyslovilo pro přijetí 79 zákonodárců. Jazykový zákon platí na Slovensku již od počátku 1996. Sankce za prohřešky proti slovenštině byly zavedeny v roce 1997, ale o dva roky později opět zrušeny.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Slovenský prezident podepsal kontroverzní zákon

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání…

27.04.2017 10:54 Aktualizováno Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v…

Ruská prokuratura zakázala Chodorkovského hnutí. Je nežádoucí, členům…

27.04.2017 10:48 Moskva - Opozičního hnutí Otevřené Rusko, které v exilu založil Michail Chodorkovskij, bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama