Pravicoví extrémisté jdou do voleb s rasistickou písní

Berlín - Národně demokratická strana Německa (NPD) neopustila svojí rasistickou rétoriku. Do nadcházejících zemských voleb v Braniborsku a voleb do Bundestagu (27. září) jde s nenávistnou písní.

Přidejte svůj názor

Pravicoví extremisté vyzývají k násilí proti Michelovi Friedmanovi, bývalému místopředsedovi Ústřední rady Židů v Německou. Další osobou, o níž se v písni zpívá, je předseda zelených (Die Grünen) Cem Özdemi. Tomu vzkazují, v narážce na jeho turecké kořeny, aby se vrátil zpět domů. Berlínské státní zastupitelství přezkoumá zatím počáteční podezření z vyzývání k trestnému činu a urážce.

Odborník na pravicový extremismus ze Svobodné univerzity v Berlíně Prof. Dr. Hajo Funke rozpoznává v písni ideologii NPD: „Agresivní nepřátelství a silný antisemitismus,“ cituje expertova slova německý deník Die Tageszeitung. Funke dodává, že muzika představuje vstupní a zároveň mobilizační prostředek pravicověextremistické scény. Podle Funkeho je píseň jen dalším „kamínkem do mozaiky pro zákaz NPD,“ uvádí deník.

NPD představuje nejstarší aktivní krajně pravicovou stranu v Německu. Strana vznikla v roce 1964 jako pokračovatelka radikální Německé říšské strany (Deutsche Reichspartei). V šedesátých letech se jí sice podařilo získat pár poslaneckých mandátů. Na další volební úspěchy čekala až do pádu berlínské zdi. Největšího úspěchu dosáhla v zemských volbách v roce 2004 v Sasku (9,2%) a 2006 v Meklenbursko-Pomořansku (7,3%). Při posledních volbách do Spolkového sněmu v roce 2005 získala 1,5%. Strana staví na odkazu nacismu. Pokusy o její zrušení byly dosud neúspěšné.

Témata: Německo | neonacisté
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

V Chotěbuzi opět vypukly konflikty mezi Němci a cizinci

21.01.2018 19:54 Aktualizováno Chotěbuz - Ve východoněmeckém městě Chotěbuz opět propukly konflikty mezi Němci a cizinci. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama