Francie vyzvala Írán k propuštění francouzské učitelky i zaměstnance ambasády

Paříž - Francouzská vláda v sobotu vyzvala Teherán, aby okamžitě propustil Francouzku Clotilde Reissovou (24) a zaměstnance francouzské ambasády Nazáka Afšára. Podle Francie jsou obvinění ze špionáže nepodložená, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Poté, co se Clotilde Reissová objevila před soudem v Teheránu, Francie znovu opakuje svůj požadavek na okamžité osvobození mladé akademičky, protože obvinění proti ní jsou nepodložená," stojí v prohlášení francouzského ministerstva zahraničí. Ministerstvo se také ohradilo proti podmínkám, za nichž se žena před soudem objevila.

Francie také požaduje propuštění Afšára.

Reissová, která posledních pět měsíců pracovala podle BBC jako učitelka francouzštiny na univerzitě v Teheránu, byla obžalována z jednání proti íránské státní bezpečnosti během povolebních nepokojů, sbírání zpráv a informací a posílání záběrů z nepokojů do zahraničí. "Napsala jsem jednu stránku o situaci v Isfahánu a předala ji francouzské ambasádě," citovala IRNA Reissovou.

Švédsko jako předsednická země EU v sobotu vyjádřilo znepokojení nad procesem týkajícím se zaměstnance britské ambasády a Francouzky jako dohry povolebních nepokojů. "Předsednictví zdůrazňuje, že jednání proti jedné členské zemi, občanovi nebo zaměstnanci ambasády je považováno za akt proti celé unii," stojí v prohlášení Stockholmu.

Britský ministr zahraničí David Miliband v sobotu odsoudil proces, v němž íránský zaměstnanec britské ambasády v Teheránu Hosejn Rassam čelí obvinění ze špionáže. Rassam, obžalovaný ze špionáže v souvislosti s nepokoji po tamních červnových prezidentských volbách, připustil, že Británie byla zapletena do organizace násilných protestů. "Hosejn Rassam vyjádřil lítost nad svými skutky, chybami a jasnými zločiny, kterých se dopustil. Omluvil se íránskému národu a požádal soud o odpuštění," uvedla íránská agentura IRNA.

Protesty v Íránu propukly po prezidentských volbách z 12. června. Podle výsledků oznámených volební komisí získal staronový prezident Mahmúd Ahmadínežád 62,63 procenta hlasů, zatímco umírněný kandidát opozice Mir Hosejn Musáví 33,75 procenta.

Proti průběhu voleb se opozice důrazně ohradila, označila je za zmanipulované a Musáví požadoval jejich anulování.

Během protestů stoupenců opozice zahynulo podle íránských úřadů 20 lidí, opoziční zdroje však uváděly až dvě stovky mrtvých.

Témata: Francie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školák v Německu ubodal svého spolužáka

23.01.2018 14:10 Aktualizováno Dortmund - Ve škole v západoněmeckém městě Lünen dnes 15letý školák ubodal 14letého spolužáka. Oběť…

Babiš se zúčastní mnichovské konference, rád by pronesl projev

23.01.2018 13:34 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, která se v…

Tajný návrat Puigdemonta? Do Katalánska by se mohl dostat v kufru auta

23.01.2018 13:14 Barcelona - Vzhledem k nejisté budoucnosti katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta se vyrojily…

Počet europoslanců se má snížit, ústavní výbor potvrdil návrh na změnu

23.01.2018 12:56 Brusel - Evropský parlament bude v příštím volebním období (2019 až 2024) s největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama