Číňané chtějí v Polsku stavět dálnice a nabízejí cenu hluboko pod náklady

Varšava - Čínské stavební konsorcium China Overseas Engineering Corporation (COVEC) má tak velký zájem stavět v Polsku dálnice, že při výběrovém řízení na stavbu dálnice A2 z Lodže do Varšavy nabídlo cenu hluboko pod počítanými náklady. Uvedl to ekonomický server Puls Biznesu.

Přidejte svůj názor

Celkem 91 kilometrový úsek dálnice A2 rozdělilo Ředitelství dálnic na pět tendrů. Na jeden 29 kilometrový úsek nabídl COVEC cenu 755 milionů zlotých (4, 711 mld. korun) a na další 20 kilometrový úsek 535 milionů zlotých (3,339 mld. korun). Polské Generální ředitelství státních silnic a dálnic (GDDKiA) však počítalo na první úsek s náklady 1,79 mld. zl (11,170 mld korun) a na druhý s 1,17 mld. zl (7,300 mld. korun).

V prvním případě tři z devíti zájemců navrhovali cenu pod 6,24 mld korun a v druhém případě nízkou cenovou nabídku vedle Číňanů navrhla i irská firma SRB Civil Engieering. Ta také nabídla nejnižší cenu na dva jiné úseky chystané stavby. Pátý zřejmě získá rakouská společnost Strabag, která zde dala nejnižší nabídku. GDDKiA zatím oficiálně vítěze ale nevybralo. Andrzej Olszewski, který čínské COVEC zastupuje, však tvrdí, že konsorcium je jak technologicky tak personálně připraveno zhotovit zakázku v daném termínu.

Cena za kilometr dálnice by tak podle Číňanů za dané úseky vycházela na cca 167 milionů korun. Pro srovnání podle českého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se cena za kilometr dálnice v ČR pohybuje od 290 milionů korun do 500 milionů korun. Kritici však tvrdí, že dálnice jsou v České republice předražené.

Snaha čínských stavebních firem obsadit trh v Polsku není náhodná. Podle televize TVN 24 je COVEC součástí dalšího konsorcia, kam patří ještě Shanghai Construction Group (SCG), China Railway Tunnel Group (CTG) a polská firma DECOMA, které se uchází o výstavbu druhé trasy varšavského metra.

Témata: Polsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpětný pohled na Varšavskou smlouvu: Proč vznikla a jaké byly tajné plány

21.08.2017 13:38 V květnu 1955 se mohl Východní blok radovat, Sovětskému svazu se podařilo vojensky a diplomaticky…

Útočník z Barcelony zabil dalšího muže. Média zveřejnila fotky Abouyaaqouba

21.08.2017 13:37 Barcelona - Maročan Younes Abouyaaqoub (22), který ve čtvrtek do lidí na barcelonské třídě La…

Ve Franci projelo auto zastávkami, jeden mrtvý a jeden zraněný

21.08.2017 13:28 Aktualizováno Marseille - Dvěma zastávkami městské hromadné dopravy dnes projelo osobní auto. Při incidentu byla…

Rumunsko zadrželo 24 migrantů, mezi nimi 13 dětí. Chtěli nelegálně do…

21.08.2017 13:01 Bukurešť - V Rumunsku bylo zadrženo 24 migrantů ze Sýrie a Iráku, kteří chtěli nelegálně překročit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama