Číňané chtějí v Polsku stavět dálnice a nabízejí cenu hluboko pod náklady

Varšava - Čínské stavební konsorcium China Overseas Engineering Corporation (COVEC) má tak velký zájem stavět v Polsku dálnice, že při výběrovém řízení na stavbu dálnice A2 z Lodže do Varšavy nabídlo cenu hluboko pod počítanými náklady. Uvedl to ekonomický server Puls Biznesu.

Přidejte svůj názor

Celkem 91 kilometrový úsek dálnice A2 rozdělilo Ředitelství dálnic na pět tendrů. Na jeden 29 kilometrový úsek nabídl COVEC cenu 755 milionů zlotých (4, 711 mld. korun) a na další 20 kilometrový úsek 535 milionů zlotých (3,339 mld. korun). Polské Generální ředitelství státních silnic a dálnic (GDDKiA) však počítalo na první úsek s náklady 1,79 mld. zl (11,170 mld korun) a na druhý s 1,17 mld. zl (7,300 mld. korun).

V prvním případě tři z devíti zájemců navrhovali cenu pod 6,24 mld korun a v druhém případě nízkou cenovou nabídku vedle Číňanů navrhla i irská firma SRB Civil Engieering. Ta také nabídla nejnižší cenu na dva jiné úseky chystané stavby. Pátý zřejmě získá rakouská společnost Strabag, která zde dala nejnižší nabídku. GDDKiA zatím oficiálně vítěze ale nevybralo. Andrzej Olszewski, který čínské COVEC zastupuje, však tvrdí, že konsorcium je jak technologicky tak personálně připraveno zhotovit zakázku v daném termínu.

Cena za kilometr dálnice by tak podle Číňanů za dané úseky vycházela na cca 167 milionů korun. Pro srovnání podle českého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se cena za kilometr dálnice v ČR pohybuje od 290 milionů korun do 500 milionů korun. Kritici však tvrdí, že dálnice jsou v České republice předražené.

Snaha čínských stavebních firem obsadit trh v Polsku není náhodná. Podle televize TVN 24 je COVEC součástí dalšího konsorcia, kam patří ještě Shanghai Construction Group (SCG), China Railway Tunnel Group (CTG) a polská firma DECOMA, které se uchází o výstavbu druhé trasy varšavského metra.

Témata: Polsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrácenost? Tento řezník vyrábí nápoje z masa

22.01.2018 03:16 Berlín - Již téměř šest týdnů nabízí řezník Peter Klasse ze západu Německa nové nápoje z masa.…

Ženy se vydaly na pochod proti Trumpovi, ten jim poslal jízlivý tweet

21.01.2018 20:24 Londýn/Sydney/Washington - Tisíce lidí v Evropě a Austrálii se dnes připojily k druhému pochodu za…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

V Chotěbuzi opět vypukly konflikty mezi Němci a cizinci

21.01.2018 19:54 Aktualizováno Chotěbuz - Ve východoněmeckém městě Chotěbuz opět propukly konflikty mezi Němci a cizinci. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama