Slovensko odepřelo maďarskému prezidentu vstup na své území

Bratislava - Slovensko vydalo v pátek diplomatickou nótu, v níž odepřelo maďarskému prezidentu Lászlu Sólyomovi vstup na své území. S odvoláním na prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica o tom informuje server Sme.sk.

Přidejte svůj názor

"Sólyom chce vyvolat konflikt," uvedl Fico na mimořádné tiskové konferenci. Podle jeho slov však Slovensko nebude zákaz vstupu maďarského prezidenta na své území nijak "mocensky vynucovat".

Maďarský prezident bude podle slovenského premiéra pouze na hraničním přechodu upozorněn, že není vítaný a že svým vstupem na území Slovenska poruší mezinárodní a slovenské právo.

"Neumím si představit, jaký jiný důvod než provokace může být důvodem této návštěvy," řekl předseda slovenské vlády.

László Sólyom měl v úmyslu jet do Komárna, které je převážně maďarské, odhalit sochu sv. Štěpána, tedy prvního uherského krále Štěpána I. Ficovi vadí, že odhalení sochy se nezúčastní žádný slovenský politik a Sólyom neprojevil zájem o setkání nejvyššími politickými představiteli Slovenska.

"Co tím chtěl říci? Že nerespektuje slovenskou hlavu státu?" zeptal se před novináři Fico. Připomněl také nevhodný termín návštěvy. Maďarský prezident chce na Slovensko přijet v den výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území bývalého Československa.

Páteční návštěvu Slovenska opakovaně nedoporučoval maďarskému prezidentu také šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčáka prezident Ivan Gašparovič. Oba opakovaně označili Sólyomovu soukromou cestu za nevhodnou.

"Máme důvody domnívat se, že tato návštěva ublíží slovensko-maďarským vztahům. Jestli prezident László Sólyom nechce, aby k tomu došlo, návštěvu neuskuteční," konstatoval Lajčák po setkání s maďarským velvyslancem Antalem Heizerem, jehož si předvolal k jednání na čtvrtek večer.

S Heizerem se setkal i Gašparovič. "Požádal jsem pana prezidenta, aby tuto cestu ještě zvážil," řekl slovenský prezident s tím, že se stejně jako Lajčák obává negativního dopadu na vztahy obou států.

Maďarský velvyslanec prozatím žádost Slovenska nekomentoval.

Lajčák již před několika dny poukázal na dva momenty, které činí Sólyomovu návštěvu Slovenska mimořádně nevhodnou. Podle šéfa slovenské diplomacie jde o napjatou atmosféru mezi Slovenskem a Maďarskem v době, kdy vztahy obou zemí zatěžuje polemika kolem slovenského jazykového zákona, kterou Sólyom ještě "opepřil" prohlášením, že úkolem státu je pomoci zajistit Maďarům v zahraničí, aby byla maďarština uznána jako úřední jazyk v regionech, kde žijí.

Druhým kontroverzním momentem je podle Lajčáka termín návštěvy. Maďarský prezident ji naplánoval na tento pátek, kdy si Slovensko spolu s Českem připomíná 41. výročí vpádu armád pěti členských zemí Varšavské smlouvy – Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska – do bývalého Československa.

Za nevhodnou označili slovenští představitelé plánovanou návštěvu prezidenta Maďarska již v průběhu tohoto týdne. Podle Gašparoviče, premiéra Roberta Fica i šéfa slovenského parlamentu Pavla Paška není Sólyom v den výročí na Slovensku "vítaným hostem".

Gašparovič označil soukromou cestu svého maďarského protějšku za nepromyšlené rozhodnutí. Jak dodal, on sám pozvání z Komárna na slavnostní odhalení sochy sv. Štěpána, tedy uherského krále Štěpána I., kterého se maďarský prezident chce zúčastnit, nedostal.

Gašparovič totiž již dopředu podmínil svou účast na tomto aktu tím, že zároveň bude odhalena socha Cyrila a Metoděje, kterou převážně maďarské Komárno postaví na důstojném místě. Takovou sochu by pak podle slovenského prezidenta mohli odhalit se Sólyomem společně.

Témata: Slovensko | Maďarsko
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Slovensko odepřelo maďarskému prezidentu vstup na své území

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Projekt MKULTRA: Americká CIA dělala pokusy na lidech, mučila i děti

26.04.2017 22:25 Aktualizováno HISTORIE - Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby…

Největší vojenské cvičení KLDR v historii: Fotografie ukazují ničivou sílu…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Pchjongjang – V Severní Koreji proběhlo obří vojenské cvičení. Na dělostřelce dohlížel osobně…

Vtrhnou Američané na Ukrajinu? Tillersonův výrok vyvolal závažné otázky

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson nedávno otevřel otázku, zda by se měla…

Úřady bijí na poplach: Na přípravu před útokem KLDR máte pouhých 10 minut.…

26.04.2017 21:59 Aktualizováno Tokio – Japonci mají opravdu strach z toho, co by pro zemi znamenal útok Severní Koreje – obzvláště…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama