Tři týdny umíralo více než 70 afrických uprchlíků blízko italského ostrova, nikdo jim nepomohl

Řím - Malá loď s přibližně 80 africkými uprchlíky se tři týdny pohupovala ve vlnách středozemního moře u italského ostrova Lampedusa bez pohonných hmot, jídla a vody. Přestože kolem bárky proplulo 10 lodí, pomohla jen jedna a zachráněno tedy mohlo být už jen pět lidí, informuje v sobotu televize BBC.

Přidejte svůj názor

OSN nad svědectvím pěti trosečníků, že jim žádná z lodí nepomohla, vyjádřila zděšení. Podle ní je odepření pomoci trosečníkům, kteří na lodi pomalu vyhladověli, porušením po staletí platných mořeplaveckých tradic.

Podle pěti zachráněných Eritrejců, mezi kterými byla jedna žena, dítě a tři muži, loď vyplula z Libye před třemi týdny. Brzy však došlo lodi palivo. Podle nich mnoho lidí zemřelo poté, co vypili mořskou vodu. Jejich těla pak ostatní házeli přes palubu.

Pětici se podařilo přežít zřejmě proto, že u nich nedávno zastavila jedna rybářská loď a dala jimi chléb a vodu. Rybáři však uprchlíky poté zanechali vlastnímu osudu a odpluli.

Nakonec pětici zachránila loď italské pobřežní stráže.

"Mimo této šokující tragédie je předmětem znepokojení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) skutečnost, že okolo této lodi proplulo mnoho jiných, které jí neposkytly žádnou pomoc," uvedlo UNHCR v písemném prohlášení.

Itálie nedávno uvedla v platnost zákon, který klasifikuje nezákonné přistěhovalectví za trestný čin. Z tohoto důvodu pak nechtějí mít obchodní lodě a rybáři nic s africkými uprchlíky společného, protože by mohli být za to, že jim dopomohli k cestě k italskému pobřeží, souzeni.

"UNHCR by byl velice znepokojen, pokud by kroky vlád proti uprchlíkům odradily kapitány lodí od tradičně poskytované pomoci trosečníkům," dodal úřad.

Přistěhovalci z Afriky a Asie se den co den pokoušejí doplout do Evropy na přetížených lodích. Jejich nejčastějším cílem je Itálie.

V loňském roce do Itálie přicestovalo 37 tisíc přistěhovalců, což je o 75 procent více než v roce 2007.

Témata: afrika | Itálie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školák v Německu ubodal svého spolužáka

23.01.2018 14:10 Aktualizováno Dortmund - Ve škole v západoněmeckém městě Lünen dnes 15letý školák ubodal 14letého spolužáka. Oběť…

Babiš se zúčastní mnichovské konference, rád by pronesl projev

23.01.2018 13:34 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, která se v…

Tajný návrat Puigdemonta? Do Katalánska by se mohl dostat v kufru auta

23.01.2018 13:14 Barcelona - Vzhledem k nejisté budoucnosti katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta se vyrojily…

Počet europoslanců se má snížit, ústavní výbor potvrdil návrh na změnu

23.01.2018 12:56 Brusel - Evropský parlament bude v příštím volebním období (2019 až 2024) s největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama