EU: Švédsko se připravuje na - těžké - předsednictví

Brusel - Švédsko si stanovilo ambiciózní cíle, zároveň se ale připravuje na "těžké" předsedání Evropské unii. S odvoláním na švédskou ministryni pro evropské záležitosti Cecilii Malmströmovou o tom v úterý informuje bruselský portál EUobserver.

Přidejte svůj názor

371

Podle ministryně Švédsku jeho roli ztíží mimo jiné červnové eurovolby a nejistota spojená s budoucností Evropské komise.

"Dva klíčoví hráči a důležití partneři, Evropský parlament a Evropská komise, nebudou po určitou dobu (švédského) předsednictví plně funkční," řekla Malmströmová. Navíc je podle ní třeba mít na paměti, že se v říjnu bude v Irsku konat druhé referendum o Lisabonské smlouvě. "To objektivně poněkud ztíží předsednictví," uvedla ministryně.

Podle Malmströmové je nezbytné zabránit odkladům při vybírání a jmenování nového předsedy Evropské komise.

"Doufáme, že se podaří dosáhnout shody mezi členskými zeměmi a bezprostředně po červnových volbách jmenovat nového šéfa komise," dodala švédská ministryně, která tak reagovala na vyjádření francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Podle něj by nový předseda Evropské komise neměl být jmenován před druhým irským referendem o Lisabonské smlouvě.

Švédsko přebírá předsednictví od České republiky 1. července. Jako své priority si Švédové stanovili boj proti klimatickým změnám a přípravu na mezinárodní konferenci o něm, která se bude konat v prosinci v Kodani.

Chtějí se také věnovat otázce dalšího rozšiřování EU včetně ukončení přístupových jednání s Chorvatskem, otevření dalších kapitol při jednání s Tureckem a podle Malmströmové se "možná bude hovořit i o Islandu".

Témata: EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teror v Manchesteru: Profesor analyzoval pozadí útoku a klade důležitou…

24.05.2017 00:01 Jak vyšetřovatelé pátrají po klíčových stopách manchesterského atentátu, jedna z nejdůležitějších…

Země EU schválily plán k potlačení nenávisti na internetu

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Brusel - Zástupci členských zemí Evropské unie dnes v Bruselu schválili plán, který má přimět…

V Manchesteru útočil 22letý Salman Abedi, úřady jej znaly z dřívějška

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Washington/Londýn – Atentátníkem, který v pondělí večer zaútočil v Manchesteru, byl 22letý Salman…

Policie evakuovala obchodní centrum v Manchestru

23.05.2017 23:53 Aktualizováno Manchester - Jen několik hodin po útoku v Manchesteru evakuovala policie nedaleké obchodní centrum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama