EU: Švédsko se připravuje na - těžké - předsednictví

Brusel - Švédsko si stanovilo ambiciózní cíle, zároveň se ale připravuje na "těžké" předsedání Evropské unii. S odvoláním na švédskou ministryni pro evropské záležitosti Cecilii Malmströmovou o tom v úterý informuje bruselský portál EUobserver.

Přidejte svůj názor

371

Podle ministryně Švédsku jeho roli ztíží mimo jiné červnové eurovolby a nejistota spojená s budoucností Evropské komise.

"Dva klíčoví hráči a důležití partneři, Evropský parlament a Evropská komise, nebudou po určitou dobu (švédského) předsednictví plně funkční," řekla Malmströmová. Navíc je podle ní třeba mít na paměti, že se v říjnu bude v Irsku konat druhé referendum o Lisabonské smlouvě. "To objektivně poněkud ztíží předsednictví," uvedla ministryně.

Podle Malmströmové je nezbytné zabránit odkladům při vybírání a jmenování nového předsedy Evropské komise.

"Doufáme, že se podaří dosáhnout shody mezi členskými zeměmi a bezprostředně po červnových volbách jmenovat nového šéfa komise," dodala švédská ministryně, která tak reagovala na vyjádření francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Podle něj by nový předseda Evropské komise neměl být jmenován před druhým irským referendem o Lisabonské smlouvě.

Švédsko přebírá předsednictví od České republiky 1. července. Jako své priority si Švédové stanovili boj proti klimatickým změnám a přípravu na mezinárodní konferenci o něm, která se bude konat v prosinci v Kodani.

Chtějí se také věnovat otázce dalšího rozšiřování EU včetně ukončení přístupových jednání s Chorvatskem, otevření dalších kapitol při jednání s Tureckem a podle Malmströmové se "možná bude hovořit i o Islandu".

Témata: EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Babiše v EU nestojí? Nebyl pozván na neformální večeří lídrů. Neberou…

23.02.2018 22:15 Aktualizováno Brusel/Praha – Ve čtvrtek v předvečer summitu Evropské unie, se na neformální schůzce sešli…

EU žádá Rusko a Irán, aby zastavily Asada a násilí

23.02.2018 20:05 Brusel - Evropská unie dnes vyzvala k okamžitému příměří v Sýrii. Podle předsedy Evropské rady…

Země EU chtějí hlavní roli v rozhodování o předsedovi komise

23.02.2018 20:00 Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes odmítli ustoupit Evropskému parlamentu a garantovat,…

Tragická čísla: 12 procent Francouzek bylo znásilněno, skoro polovinu…

23.02.2018 19:53 Paříž - Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři miliony žen, bylo ve svém životě obětí nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama