Němečtí neonacisté z NPD vyhánějí politiky z řad přistěhovalců

Berlín - Policie v úterý oznámila, že vyšetřuje předsedu ultrapravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). Ta totiž politiky z řad přistěhovalců před nadcházejícími parlamentními volbami v dopisech vyzvala, aby odjeli z Německa a vrátili se do své vlasti, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Extremisté o víkendu rozeslali dopisy asi 30 politikům, v nichž jim dávají rady, jak mohou německé území opustit. Dvoustránkové dopisy vypadají jako obyčejné úřední oznámení odeslané „Vaším zplnomocněncem pro návrat cizinců do vlasti“. Podle dopisů by si imigranti už teď měli ve své vlasti shánět domov a zaměstnání.

"Pokud se nám v této zemi něco nelíbí, máme jakožto součást demokracie právo k tomu něco říct," řekl šéf berlínské NPD Jörg Hähnel, který byl již v minulosti pokutován za své protiimigrační komentáře.

Berlínská NPD víkendové odeslání dopisů potvrdila. Vzhledem k tomu, že na obálce nebyl uveden odesílatel, měl by za celý incident zodpovídat právě Hähnel, podle nějž dopisy dostanou i další politici.

Jedním z adresátů byl člen zelených Özcan Mutlu. Dopisy označil jako "projev idiocie". "Žiji tu desítky let. Mám pouze německé občanství. Kam bych asi tak měl jít?" komentoval to turecký rodák, který prý dopisy a e-maily od radikálů dostává často, a proto je na ně zvyklý.

"Vyšetřujeme, zda existuje důvodné podezření z podněcování rasové nenávisti," řekl Martin Steltner z kanceláře státního žalobce v Berlíně.

Není to ale poprvé, co o sobě NPD dala před parlamentními volbami, které se uskuteční v neděli 27. září, vědět. Naposledy v sobotu soud ve východoněmeckém spolkovém státě Meklenbursko-Přední Pomořansko stoupencům krajní pravice nařídil, aby odstranili předvolební plakáty zaměřené proti Polákům.

V srpnu čelil výhružkám NPD v Durynsku černošský politik Zeca Schall, který agituje za křesťanské demokraty (CDU). "Nenechám se zastrašit. Jsem sice opatrnější, ale situaci zvládám," reagoval Schall. "Zůstanu v Německu. Jsem zodpovědný za integraci menšin a musím tu být pro všechny ty lidi, kteří mě potřebují," prohlásil tehdy.

Jedním z cílů NPD je ukončit v Německu parlamentní demokracii. Strana je považována za rasistickou, antisemitskou a revizionistickou. Čítá kolem sedmi tisíc členů, z nichž někteří jsou z neonacistických hnutí, a v zemském sněmu v Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku má dokonce několik křesel. Německá vláda se stranu před několika roky pokusila zakázat, nebyla ale úspěšná.

Německá média NPD v nadcházejících parlamentních volbách přisuzují nulové šance.

Témata: Německo | extremismus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zatkla v Manchesteru další dva podezřelé, probila se k nim řízenou…

27.05.2017 09:25 Londýn - V souvislosti s pondělním teroristickým útokem v Manchesteru policie vyslýchá již 11 lidí.…

Co vede muslimy k radikalizaci? Expertka nabízí překvapivé vysvětlení

27.05.2017 00:01 Radikalizace je popisována jako „vše, co se stalo předtím, než vybuchla nálož“, odkazuje dr.…

Policie v Manchestru zatkla kvůli útoku desátého podezřelého

26.05.2017 23:12 Aktualizováno Manchester - Po pondělním útoku v Manchesteru, při němž zemřelo 21 osob a atentátník, policie…

Do jednání o míru v Sýrii se musí zapojit Rusko i Írán, shodly se země G7.…

26.05.2017 21:00 Taormina – Země patřící mezi sedm nejvyspělejších ekonomik světa se domnívají, že do řešení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama