První průzkumy naznačují, že Irové schválili Lisabonskou smlouvu

Dublin - Z neoficiálních průzkumů mezi voliči vyplývá, že Irové Lisabonské smlouvě v pátečním referendu řekli ano. Informuje o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na zdroje z irské vlády a opozice.

Přidejte svůj názor

"Z toho, co jsme zatím viděli během anket s voliči po odchodu z volebních místností, to vypadá na zhruba 53 procent lidí hlasujících pro (Lisabonskou smlouvu)," řekl agentuře Reuters představitel irské vlády, který si nepřál zveřejnit své jméno.

I opozice věří, že Irsko stěžejní evropský dokument schválilo. "Jsme si tím poměrně jistí. Podle různých náznaků to vypadá, že mnoho lidí, kteří minule hlasovali proti, nyní hlasovali pro," řekl nejmenovaný opoziční zdroj.

Irské referendum skončilo v pátek 22.00 tamního času (23.00 SELČ).

Podle irských médií byla účast zhruba stejná jako loni v červnu, kdy ostrovní země smlouvu odmítla. Odhaduje se na 50 procent, přičemž minulý rok přišlo k urnám 53 procent Irů.

Zřejmě největší účast byla v druhém největším irském městě Corku, kde přišlo svůj hlas odevzdat kolem 50 procent lidí oprávněných volit. V Dublinu to pak bylo asi o šest procent méně.

Podle listu Irish Times byla ale volební účast v některých místech i jen desetiprocentní.

Sčítání hlasů odevzdaných v referendu pro a proti smlouvě začne až v sobotu v 10.00 SELČ a oficiální výsledky by měly být známy odpoledne.

Průzkum deníku Irish Times mezi voliči v dublinském okrsku Tallagh ukázal, že někteří z Irů se dali přesvědčit, aby - na rozdíl od prvního referenda - hlasovali pro Lisabon. Zatímco loni v tomto okrsku hlasovalo proti 65 procent, tentokrát byl poměr sil vyrovnaný.

Irská vláda vyhlásila druhé referendum o Lisabonské smlouvě poté, co dostala od Evropské unie záruky, že si Irové budou nadále moci určovat daně, zakazovat potraty a unie nebude zpochybňovat jejich tradiční neutralitu.

Záruky pomáhala vyjednat česká diplomacie, která v prvním pololetí roku předsedala Evropské unii.

Irové před šestnácti měsíci v referendu Lisabonskou smlouvu odmítli. Průzkumy před novým referendem ale ukázaly, že většina obyvatel ostrovní země nyní dokument podporuje.

Pokud by Irové smlouvu odmítli, byl by to její konec. Irská vláda už sdělila, že třetí referendum by nevyhlásila.

V Irsku mají volební právo tři miliony lidí. V referendu budou nejspíše hlasovat méně než dva miliony Irů.

Kromě Irska vázne Lisabon ještě v Česku a Polsku, kde ho dosud nepodepsali prezidenti Václav Klaus a Lech Kaczynski.

Kaczynski oznámil, že dokument podepíše poté, co ho schválí Irové. Klaus čeká na verdikt ústavního soudu o stížnosti skupiny senátorů.

Francouzský deník Le Monde v pátek napsal, že Francie a Německo použijí v příštích týdnech všechny dostupné prostředky, aby Klause přiměly smlouvu podepsat.

Lisabonská smlouva, která je v sázce, reformuje unijní instituce. Omezuje počet oblastí, kde je nutné jednomyslné rozhodnutí, naopak zvyšuje podíl hlasování "kvalifikovanou většinou".

Od roku 2014 by se měla kvalifikovaná většina počítat podle principu dvojí většiny států. Návrh bude přijat, pokud s ním vysloví souhlas nejméně 55 procent států, ve kterých žije aspoň 65 procent obyvatel unie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci na ostrovech se bouří. Řecko kvůli turistům přijalo nové pravidlo

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Lesbos - Vlnu nepokojů na řeckých ostrovech vyvolalo rozhodnutí Rady státu. Podle něj jej mohou…

Baskická ETA přiznala, že páchala zlo. Žádá o odpuštění

20.04.2018 22:01 Aktualizováno Madrid - Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) přiznala, že páchala zlo a…

Francouzský expremiér Valls chce být starostou Barcelony

20.04.2018 20:12 Barcelona - Bývalý francouzský premiér Manuel Valls by se mohl stát příštím starostou Barcelony.…

Po královně Alžbětě bude Británii vládnout princ Charles

20.04.2018 19:02 Londýn - V čele britského Společenství (Commonwealth) stane v budoucnu po královně Alžbětě II. její…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama